Kraków szczyci się atrakcyjną, zabytkową zabudową, która szczególnie widoczna jest w okolicach centrum miasta. Te rejony są również najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych najemców, dla których istotny jest prestiżowy adres oraz dogodna komunikacja. Okolice Starego Miasta są już jednak w większości zagospodarowane, przez co zainteresowani inwestorzy muszą decydować się na inne rozwiązania niż realizacja budynku od podstaw. W konsekwencji wykorzystują oni istniejącą tkankę miasta, prowadząc do rozwoju biznesu w tych obszarach oraz jednocześnie pozytywnie wpływając na ogólny wygląd budynków. Stare, niszczejące obiekty przestają straszyć, oferując nowoczesne, zadbane przestrzenie, nie tylko mieszkalne, lecz również biurowe oraz handlowo-usługowe.

Zabytek – problem czy prestiż?

Trend rewitalizacji zabytkowych kamienic jest obecnie bardzo widoczny w Warszawie. Wspomnieć można chociażby o inwestycji Le Palais przy ul. Próżnej 9, odrestaurowanym Domie pod Gryfami czy też o Pałacu Młodziejowskiego. W Krakowie również można zaobserwować wzrost zainteresowania inwestorów biurowych tego typu nieruchomościami. Dotychczasowa niewielka podaż takich obiektów może wiązać się z obawą przed nieuniknionymi problemami, które czekają dewelopera i generalnego wykonawcę podczas prac nad rewitalizacją.

Niektóre z historycznych obiektów wpisane są do rejestru zabytków, co powoduje, iż podczas całego procesu prac projektowych i budowlanych konieczna jest współpraca z konserwatorem zabytków, który czuwa nad dziedzictwem kulturowym miejsca. Inwestor, rozpoczynając realizację i rewitalizację obiektu, ma przygotowany projekt, który chce przeprowadzić zgodnie ze swoim zamysłem. W momencie gdy wymagania, które mogą pojawić się ze strony konserwatora, ingerują w znacznej mierze w pierwotną koncepcję, mogą wystąpić trudności, tak jak w przypadku krakowskiego Hotelu Forum czy też Hotelu Cracovia.

Jeśli obiekt nie wymaga porozumienia z konserwatorem, procedury dotyczące projektu i przebudowy obiektu uzależnione są głównie od celu i zamysłu inwestora. W większości wypadków planowo przewiduje się przywrócenie kamienicy świetności, z zachowaniem oryginalnych detali i wprowadzeniem nowoczesnych rozwiązań. Te ostatnie są szczególnie istotne i trudne do zrealizowania, gdyż muszą naturalnie wpisywać się w historyczną, architektoniczną koncepcję budynku, a jednocześnie podnosić komfort i spełniać wygórowane oczekiwania potencjalnych najemców.

Tam, gdzie historia łączy się z nowoczesnością

Trudnego zadania rewitalizacji kamienicy w Krakowie podjęła się firma Widok Development Sp. z o.o., która stworzyła nowoczesny, lecz stylowy obiekt przy ul. Rakowickiej 8. W jego obrębie znajdzie się 14 ekskluzywnych apartamentów, a dwie najwyższe kondygnacje budynku kryją luksusowe dwupoziomowe lokale mieszkalne typu duplex. Rakowicka 8 zainteresuje również firmy, które szukają prestiżowej, luksusowej i oryginalnej siedziby w dobrej lokalizacji, przy czym nie potrzebują dużych przestrzeni. Powierzchnie biurowe znajdują się na pierwszym piętrze i składają się z modułów o powierzchniach od 150 do 300 metrów.

Głównymi celami, które przyświecały inwestorowi, było przywrócenie kamienicy do dawnej świetności, odtworzenie maksymalnie dużej ilości jej oryginalnych elementów oraz nadanie jej niepowtarzalnego charakteru poprzez wyeksponowanie historycznych motywów i detali architektonicznych we współpracy z wyspecjalizowanymi konsultantami – komentuje Adam Mikuliński, Project Manager AIM Engineering, firmy odpowiedzialnej za remont, pełniącej funkcję inwestora zastępczego.

Historia budynku sięga 1911 roku, kiedy to Dawid Gronner zdecydował się na budowę kamienicy narożnej na działce zajętej pierwotnie przez ogród bractwa strzeleckiego. W efekcie powstał obiekt unikatowy, o imponującej ozdobnej elewacji.

W drodze do perfekcji

Jednak rewitalizacja tej niezwykłej kamienicy nie była zadaniem łatwym. Pracy nad projektem przeistoczenia budynku mieszkalnego w obiekt o funkcji mieszkalno-usługowo-biurowej podjęło się grono ekspertów, którzy zmierzyli się z tym wyzwaniem.

W trakcie prac projektowych i później, w trakcie realizacji, trzeba było pokonać wiele trudności związanych ze specyfiką historycznych budynków. Jedną z nich było uzyskanie zgodności z obecnie obowiązującymi przepisami techniczno-budowlanymi, w szczególności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, przy jednoczesnym zachowaniu zabytkowego charakteru kamienicy. Za przykład może posłużyć wykonanie dla klatki schodowej kosztownych systemów oddymiania, oświetlenia ewakuacyjnego oraz wstawienia okien o odporności ogniowej, dzięki którym było możliwe wykorzystanie oryginalnych, wachlarzowych schodów jako drogi ewakuacyjnej – wspomina Adam Mikuliński.

Podczas prac budowlanych, prowadzonych przez generalnego wykonawcę – firmę Dorimpex – napotkano niespodzianki, często występujące podczas realizacji tego typu inwestycji. W trakcie realizacji prac ziemnych związanych z pogłębieniem piwnic i wzmocnieniem fundamentów wielokrotnie zachodziła potrzeba modyfikowania założeń projektowych na skutek zastanych warunków. Dla sprawnego pokonywania trudności konieczna była współpraca pomiędzy projektantami, wykonawcą i inwestorem, która była koordynowana przez zespół AIM – podkreśla Adam Mikuliński.

Spektakularny efekt

Pierwsze wrażenie robi bogato zdobiona, secesyjna elewacja. We wnętrzach smaku dodają imponujące, pieczołowicie odrestaurowane elementy wyposażenia, między innymi autentyczne drzwi z epoki czy też oryginalne piece kaflowe.

Kamienica jednak zachęca nie tylko zabytkowym szykiem, lecz również nowoczesnymi rozwiązaniami, które poprawiają komfort i czynią powierzchnie konkurencyjnymi na obecnym, wymagającym rynku komercyjnym. W budynku zainstalowano między innymi 8-osobową windę (urozmaiconą postarzanymi lustrami i klasycznymi kaflami) oraz wysokiej jakości system CCTV pozwalający na całodobowy monitoring.

Zwieńczeniem pracy zespołu firmy AIM Engineering jest przywrócenie dawnej świetności, ulepszonej o nowoczesne systemy bezpieczeństwa i komfortu, secesyjnej kamienicy Rakowicka 8, która jest doskonale widocznym, narożnym budynkiem przy bardzo ruchliwej ulicy w centrum Krakowa – podsumowuje Adam Mikuliński.

Procesem komercjalizacji budynku zajmuje się spółka Immobillo Group.

 

 

źródło: www.e-biurowce.pl