Chillispaces.com (działające wcześniej pod szyldem Rise.pl) to marka biur elastycznych, do której należy osiem lokalizacji w Krakowie i Łodzi o powierzchni ponad 16 000 m kw., mieszczących 2600 stanowisk pracy oraz 66 sal konferencyjnych. Najemcami przestrzeni obok młodych polskich startupów są m.in. PepsiCo, Savills oraz globalni liderzy branż IT, doradztwa biznesowego i oprogramowania dla biznesu. Do 2021 roku sieć ma powiększyć się o lokalizacje w centralnej i północnej Polsce, docelowo sięgając 11 biur zajmujących 24 000 mkw.

Pierwsze takie biuro w Łodzi

Biuro w Starej Drukarni jest pierwszą inwestycją marki poza Krakowem oraz najbardziej nowoczesną lokalizacją flex office w mieście. 100-letni budynek przy ul. Gdańskiej 130, w którym znajdowała się niegdyś wojskowa drukarnia i tkalnia, zamienił się w jeden z najbardziej stylowych adresów biurowych w Łodzi, nawiązujących loftowym klimatem do przemysłowej historii miasta. Na trzech piętrach Chillispaces.com udostępniło najemcom 2100 m kw. Do dyspozycji najemców są między innymi: 11 sal konferencyjnych, biura dla zespołów od 2 do 60 osób, cocktail bar, kawiarnia oraz strefa chillout wyposażona w stoły do bilardu.

 

 

 

 

Wnętrza biur Chillispaces.com, Stara Drukarnia, Łódź

Obecnie, po generalnym remoncie, we wnętrzach dawnej drukarni znajdują się nowoczesne biura, jednak industrialny charakter obiektu został zachowany. Stalowe filary, ceglane ściany czy ogromne okna wpuszczające dużo światła przypominają o historii miejsca. Architekci urozmaicili przestrzenie uzupełniając ją o designerskie meble, dekoracyjne ściany z miedzi, drewniane neony oraz inne detale wykonywane na zamówienie.

Rozwój naszego biznesu w centralnej i północnej Polsce postanowiliśmy rozpocząć właśnie od Łodzi. To miasto o ogromnym, wciąż nie do końca wykorzystanym potencjale biznesowym, w odróżnieniu od np. Warszawy czy Krakowa. W ostatnich latach w Łodzi pojawiały się przestrzenie coworkingowe i duże tradycyjne inwestycje biurowe. Brakowało jedna oferty w standardzie premium, która dostarczałaby prawdziwie elastycznych rozwiązań, umożliwiających najemcom szybkie reagowanie na rynkowe zmiany. To szczególnie ważne teraz, gdy pandemia motywuje wiele firm do poszukiwania nowych rozwiązań biurowych

– komentuje Piotr Augustyn, współwłaściciel Chillispaces.com.

paugustyn.jpg

Biura dla nowej rzeczywistości

Model elastycznych biur (flex office) charakteryzuje się m.in. płaskimi kosztami i elastycznymi warunkami najmu, dopasowanymi do nowej rzeczywistości na rynku nieruchomości. Pozwala on szybko reagować na zmniejszanie się lub zwiększanie zapotrzebowania najemcy na powierzchnię biurową, nie wiążąc go długimi terminami najmu czy mało zróżnicowanymi możliwościami aranżacji pokoi. W stosunku do typowych biur coworkingowych, flex office oferuje najemcom większe spektrum możliwości, np. szybkiej aranżacji przestrzeni pod potrzeby konkretnej firmy, większe bezpieczeństwo i izolację poszczególnych użytkowników biur.

Do momentu otwarcia biura w Starej Drukarni aż 3/4 przestrzeni w nim zostało wynajęte lub było w zaawansowanych negocjacjach. Obecnie w budynku działają już m.in. najemcy z branży IT, HR i eventowej. Jak zauważa Piotr Augustyn, model flex office cieszy się dużym zainteresowaniem najemców na świecie, a trend ten będzie postępował. Według raportu JLL biura elastyczne mają do 2030 r. stanowić 30% całej globalnej przestrzeni biurowej.

Najemcy od kilku lat zwracają większą uwagę na krótkie umowy najmu, efektywność kosztową, możliwość ewolucji biura w związku z cyfryzacją pracy. Od kilku miesięcy trend ten przyspieszył. Jesteśmy w stanie nawet w ciągu kilku dni dokonać transformacji biura, np. przesunięć ścian, organizacji sieci LAN czy zmian aranżacji stanowisk w wyizolowanej przestrzeni, gwarantującej bezpieczeństwo. Przestrzenie wspólne, w odróżnieniu od typowego coworkingu, ograniczone są do minimum. Jesteśmy też otwarci na elastyczne negocjacje umów, wsparcia technicznego i sieciowego, co wyróżnia nas na tle innych inwestycji w Łodzi

– komentuje Piotr Augustyn.

Sieć dla nowoczesnych biur

Łódzkie biuro Chillispaces.com, podobnie jak większość pozostałych lokalizacji firmy, dysponuje redundantną siecią światłowodową o prędkości 1000 mb/s. Jest ona dostosowana do wysokich standardów oczekiwanych przez firmy m.in. z branż IT, e-commerce, finansowej czy reklamowej, będącą rzadkością w branży biurowej. Sieć jest poddawana cyklicznym testom bezpieczeństwa przed atakami hakerskimi.

Ponadto firma udostępnia klientom tzw. usługę cloud office, umożliwiającą sprawne wsparcie zarządzania rozproszonymi zespołami i ich potrzebami technicznymi. W tym modelu wynajmowana przestrzeń służy na rzecz całego zespołu firmy zlokalizowanego w biurze i w domach, dzięki bezpiecznej lokalizacji infrastruktury technicznej, w tym serwerów, a także wsparciu helpdesku ze strony Chillispaces.com.