Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, zgłaszają rosnący wolumen powierzchni biurowej do podnajmu. Prognozuje się na koniec tego roku 2020 aż 200 000 m2 powierzchni podnajmowanej. Z jednej strony, niektóre firmy odnotowały znaczny spadek obrotów po miesiącach blokady i muszą obniżyć koszty. Myślą o zmniejszeniu powierzchni biurowej, ale jest to dość skomplikowane, ponieważ umowy najmu powierzchni biurowej to zazwyczaj umowy długoterminowe, więc wcześniejsze wypowiedzenie generuje dodatkowe koszty. Z drugiej strony, niektóre organizacje znacznie rozwinęły się w ostatnich miesiącach i potrzebują więcej powierzchni biurowej - dość nieoczekiwanie. Wszystkie te firmy mogą sobie teraz wzajemnie pomóc, umawiając się na uczciwe rozwiązanie jakim jest podnajem biura.

Czym jest podnajem?

Podnajem to umowa zawarta pomiędzy najemcą nieruchomości a osobą trzecią na część umowy najmu najemcy. Ostatecznie najemca pozostaje odpowiedzialny za wszystkie swoje zobowiązania wynikające z umowy najmu, ale staje się „głównym najemcą” dla podnajemcy, który nie ma bezpośredniego kontaktu z właścicielem budynku. 

Rynek zmienia się dynamicznie, możliwości podnajmu są coraz większe dzięki dostępnym na rynku biur o różnych klasach (A, B, C), bez długoterminowych zobowiązań. Jest to korzystne zarówno dla podnajemcy, jak i najemców, ale gdzie je znaleźć?

Na www.biurainfo.pl wiodącej platformie handlowej dla biur i magazynów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Platforma zapewnia nowy rynek dla podwykonawców wraz z najmem długoterminowym, lokalami lub coworkingiem, innymi ofertami odpowiadającymi na potrzeby rynku.

„Obecnie największym pytaniem jest, czy zapotrzebowanie na powierzchnię biurową spadnie z powodu większej liczby firm korzystających z rozwiązań elastycznych / pracy z domu, czy też wzrośnie, aby dostosować się do wytycznych dotyczących dystansu społecznego” - mówi współzałożyciel Online Real Assets Vincent Vallois

Kilka słów o Online Real Assets

Online Real Assets jest wiodącym hubem PropTech w Europie Środkowo-Wschodniej. Zapewnia indywidualne rozwiązania online i najlepsze doświadczenia użytkowników, aby zwiększyć widoczność marki, wspierać wszystkie kanały komunikacji i ostatecznie usprawnić proces leasingu.

Strona internetowa: www.onlinerealassets.com