Coraz większa grupa właścicieli firm pozytywnie ocenia potencjał biznesowy Krakowa – wynika z raportu „Potencjał inwestycyjny Krakowa”. Do stolicy małopolski najbardziej przyciąga ich potencjał naukowy oraz atrakcyjność miejsca do życia  (odpowiednio 8,6 pkt. oraz 7,7 pkt. w 10-stopniowej skali).

Raport opisujący krakowski rynek jest częścią szerszego projektu badawczego „Business Environment Assessment Study” przeprowadzonego przez Antal we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint. Badani – osoby zarządzające polskimi przedsiębiorstwami – zostali zapytani o miejsca w Polsce, w których najchętniej ulokowaliby swoje inwestycje. Każde z miast regionalnych zostało wymienione przynajmniej raz. Kraków uplasował się na piątym miejscu wśród najczęściej rozważanych miejsc pod kątem nowych inwestycji.

Kraków - miasta rozważane pod kątem nowych inwestycji.png

Kraków jednym z czołowych centrów naukowych w Polsce

Przedsiębiorcy nie obawiają się o brak odpowiednich kadr w przyszłości. Potencjał edukacyjny rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników zajął pierwsze miejsce wśród ocenianych aspektów na 8,6 pkt. w 10-stopniowej skali. Złożyły się na to dwa wskaźniki –  zaplecze edukacji wyższej (8,8 pkt.) oraz zaplecze edukacji zawodowej/szkół średnich (8,3 pkt.). W Małopolsce uczy się prawie 150 tys. studentów. Jednocześnie, każdego roku studia w Krakowie kończy średnio ok. 50 tys. absolwentów – to ogromne zasoby na obecnym rynku pracy, borykającym się z deficytem pracowników. Najwięcej specjalistów kształci się w obszarze inżynierii, finansów oraz IT.

Kraków najlepszym miejscem do życia dla przyszłych kadr?

Kraków przede wszystkim kulturą stoi. Respondenci za najważniejszy atut miasta uznali bogatą ofertę kulturalną (8,9 pkt.), w ramach której organizowane są największe krakowskie festiwale oraz wydarzenia z dziedziny muzyki, teatru, filmu, sztuk pięknych, czy literatury. Pozytywnie została oceniona również oferta handlowa (8,4 pkt.) i bezpieczeństwo (8,3 pkt.), a także oferta edukacyjna (8,2 pkt.). W ramach oferty kulturalnej organizowane są największe krakowskie festiwale oraz wydarzenia z dziedziny muzyki, teatru, filmu, sztuk pięknych, czy literatury. Festiwale, które warto wymienić to Festiwal Kultury Żydowskiej, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, Festiwal Teatrów Ulicznych, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Festiwal Muzyki Polskiej czy Krakowskie Miniatury Teatralne.

Duża konkurencja zaletą dla przyszłego inwestora

Firma, która myśli o lokalizacji swojego biznesu w wybranym mieście, zawsze sprawdza jak duża konkurencja w nim panuje. W przypadku Krakowa respondenci ocenili ten aspekt na 7,3 pkt. Wskaźnikiem było nasycenie rynku firmami konkurencyjnymi, gdzie 0 oznacza brak konkurencji, a 10 – praktycznie wszystkie firmy konkurencyjne są obecne w lokalizacji.

Kraków postrzegany jest jako korzystne miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej i inwestycyjnej dzięki licznym jednostkom naukowo-badawczym, wykwalifikowanej sile roboczej oraz sukcesywnie realizowanym inwestycjom. Od dłuższego czasu mówi się o przesyceniu rynku, zwłaszcza w sektorze SSC/BPO, jednak kolejne udane projekty biznesowe świadczą o wciąż istniejącym potencjale rozwojowym. Sprzyja tej sytuacji również znaczący potencjał relokacyjny w kontekście pracowników zza zachodniej granicy, dla których Kraków bywa pierwszym wyborem ze względu na wysoką pozycję turystyczną.

 - Przedsiębiorcy coraz częściej wybierają Kraków jako miejsce przyszłych inwestycji. Zaletą miasta jest dobrze wykwalifikowana kadra oraz wielu studentów, którzy zapewniają stały dostęp wykształconych pracowników. Dynamiczny rozwój biznesu i duża liczba firm już obecnych na rynku, przekładają się na rosnące zapotrzebowanie kadrowe oraz intensywną eksploatację rynku kandydata. Poza podażą lokalnych absolwentów, zwiększa się zainteresowanie Krakowem ze strony kandydatów z innych części kraju. Ważnym argumentem relokacji jest już nie tylko oferta kulturalna miasta, ale właśnie prężenie rozwijający się rynek pracy- mówi Artur Skiba, Prezes Antal.

Ponad 1 mln mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych

Od kilku lat Kraków jest liderem na rynku powierzchni biurowej wśród miast regionalnych w Polsce. Jak wynika z raportu Antal – dostępność przestrzeni biurowych w Krakowie została oceniona na 7,2 pkt. Uczestnicy badania wyróżnili również wysoką jakość dostępnych powierzchni (7,8 pkt.) oraz łatwy dojazd do biura komunikacją publiczną (7,6 pkt.).

- Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat krakowski rynek biurowy powiększył się blisko pięciokrotnie. Firmy planujące rozwój w stolicy Małopolski doceniają przede wszystkim dostępność talentów i rozpoznawalność miasta jako topowej destynacji biznesowej. Do końca 2019 roku Kraków będzie oferował ponad 1,4 miliona metrów kwadratowych co potwierdza jego dominującą pozycję na regionalnym rynku powierzchni biurowych. Nowe oraz planowane inwestycje biurowe są zapełniane przez nowych najemców. Wraz z ich rosnącymi potrzebami, deweloperzy coraz chętniej rozpoczynają realizację kolejnych nowoczesnych kompleksów biurowych. Po stronie popytowej motorem napędowym rynku ciągle pozostają firmy z sektora usług dla biznesu, głównie w segmencie Business Services, call i service center, I&T oraz R&D. W samym 2019 roku, spodziewamy się rekordowego popytu na powierzchnie biurowe, który może osiągnąć nawet 300 000 mkw. – mówi Jan Szulborski, Starszy konsultant w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield.

 

 

Źródło: Cushman & Wakefield