Poznański biurowiec Bałtyk to niebanalna architektura, którą w pełni będziemy mogli podziwiać już niedługo - zakończenie inwestycji planowane jest na koniec lutego 2017 r.

 

Bałtyk będzie budynkiem o powierzchni 25 tys. mkw, z czego 12 tys. mkw. zostanie przeznaczone na powierzchnię biurową, 750 mkw. na panoramiczną restaurację z pokojem hotelowym. Tuż obok budynku powstanie otwarty dla przechodniów skwer, wewnątrz zaś prócz powierzchni biurowych znajdzie się także miejsce na usługi: handel, restauracje. Władze miejskie narzuciły na projektantów wiele ograniczeń - które potraktowano jako wyzwanie.

 

- Na etapie początkowych studiów koncepcyjnych zdaliśmy sobie sprawę, że ograniczeń jest tyle, że należy zmienić perspektywę i zacząć je traktować jako argumenty „na tak”. Bryła budynku powstawała w ten sposób, że z początkowego kształtu zamkniętego granicami działki po kolei „odcinaliśmy” kolejne fragmenty. Taras południowy stanowi swoistą interpretację ograniczeń architektonicznych w tej części miasta, a olbrzymie wcięcie powstało, by zaakcentować wejście do budynku - opowiada o projekcie Wubben.

- Bałtyk to nie tylko zwykły projekt biurowy, ale wartość dla przestrzeni miejskiej w centrum Poznania - dopowiada Nathalie de Vries z MVRDV.

 

Biurowiec Bałtyk znajduje się przy Rondzie Kaponiera, na skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych miasta. "Przyklejony" będzie z Concordią Design i otwartym Podwórkiem, tworząc zupełnie nowy koncept Roosevelta 22. Generalnym wykonawcą jest firma Porr Polska, a Project Managerem - firma Grontmij Polska.