Polskie miasta – rynek biurowy 2019

Rynek biurowy w Polsce stale rośnie. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w I połowie 2019 r. przekroczyły 10 milionów metrów kwadratowych. Choć to Warszawa dalej wiedzie prym pod względem popytu na powierzchnię biurową, który w I połowie tego roku wyniósł w tym mieście nieco ponad 400 tys. mkw., znaczenia nabierają również rynki regionalne.

Kraków i Wrocław to lokalizacje biurowe, które mogą poszczycić się ponad milionem metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej.

Popyt na biura w sześciu głównych lokalizacjach z wyjątkiem Warszawy wyniósł 292,5 tys. mkw. Zapotrzebowanie na biura ze strony inwestorów sprawia, że deweloperzy są bardzo aktywni na terenie całego kraju, co znajduje swoje odzwierciedlenie po stronie wciąż rosnącej podaży nie tylko w Warszawie, ale również na rynkach regionalnych. W I połowie 2019 r. w Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście oddano więcej metrów kwadratowych powierzchni niż na rynku stołecznym. W każdym z tych miast nowa podaż wyniosła powyżej 90 tys. mkw.

Obecnie najwięcej wśród rynków regionalnych buduje się w Katowicach (250 tys. mkw.), Wrocławiu (210 tys. mkw.) i Krakowie (190 tys. mkw.). Prym wiedzie Warszawa, gdzie w budowie jest ponad 730 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni.

Warszawa

Warszawa to największe centrum biznesowe w Polsce i jednocześnie największy rynek biurowy w kraju. Stolica może pochwalić się 5,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Największy udział w Warszawie w popycie na powierzchnie biurowe od kilku lat ma sektor finansowy, ubezpieczeniowy oraz firmy z branży IT. Ponadto, w ostatnim czasie miasto przyciąga masowo firmy coworkingowe, które wynajmują znaczną część powierzchni w nowo powstających budynkach biurowych. Poziom pustostanów jest na najniższym poziomie od 2012 r. i obecnie wynosi 8,5%, a jedynie 5,6% w centrum Warszawy. W 2020 r. planowane jest dostarczenie na rynek ponad 400 000 mkw. Wiele z nich to nowoczesne wieżowce: The Warsaw Hub, Warsaw Unit, Skyliner, Mennica Legacy Tower, Generation Park i Varso (najwyższy budynek w regionie CEE).

Kraków

Kraków jest drugim co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zasoby powierzchni biurowej tego miasta powiększyły się praktycznie czterokrotnie, co uczyniło je najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem regionalnym. Obecnie stolica Małopolski jest liderem wśród regionów pod względem ilości powierzchni biurowej w budowie. W 2017 i 2018 r. popyt na powierzchnie biurowe w Krakowie wyniósł 150 000 mkw. Rok 2019 może okazać się znacznie lepszy, gdyż w I połowie br. absorpcja wyniosła 135 000 mkw. Prawie 60% nowoczesnej powierzchni biurowej w tym mieście zajmuje sektor nowoczesnych usług biznesowych, zatrudniający 70 000 pracowników.

Wrocław

Obecnie wrocławski rynek biurowy jest trzecim co do wielkości w Polsce i oferuje ponad 10% powierzchni biurowej dostępnej w całym kraju. Wrocław może pochwalić się zasobami 1,07 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Na lokalizację biurową Wrocław wybierają w szczególności firmy z sektora nowoczesnych technologii oraz usług dla biznesu. Wrocław znajduje się na trzeciej pozycji pod względem liczby centrów usług wspólnych, zaraz po Warszawie i Krakowie.

Trójmiasto

Trójmiasto to czwarty największy rynek biurowy w Polsce, zaraz po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Ten rynek jeszcze w tym roku przekroczy 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W ciągu ostatnich 18 miesięcy do użytku zostało oddanych prawie 100 tys. mkw. Trójmiasto na lokalizację biurową chętnie wybierają firmy z branży SSC/BPO oraz IT. Rynek w dużym stopniu swoją pozycję zawdzięcza firmom skandynawskim, które intensywnie tu inwestują m.in. ze względu na dogodne połączenia lotnicze z Trójmiastem. Trójmiasto jest drugim najlepiej ocenianym miejscem do relokacji w Polsce.

Katowice

Katowice zajmują piątą pozycję na rynku biurowym w Polsce z całkowitymi zasobami na poziomie blisko 530 000 mkw. W 2017 i 2018 r. popyt wyniósł ponad 30 000 mkw. Rok 2019 zapowiada się rekordowo, bowiem poziom 30 000 mkw. został osiągnięty już w I połowie 2019 r. Poziom pustostanu zmniejsza się od 2016 r., obecnie wynosi 7,5%.

Poznań

Poznań plasuje się na szóstej pozycji pośród biurowych rynków w Polsce, po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Katowicach. Niestety najemcy w przeciągu ostatnich dwóch lat zmagali się z niską dostępnością nowoczesnej powierzchni od zaraz ze względu na ograniczoną podaż nowych projektów. W tym roku jednak się to zmieni, gdyż na rynek ma trafić ponad 90 tys. mkw. Dzięki działalności inwestorów Poznań stał się nowoczesnym centrum usług i zaawansowanej produkcji.

Łódź

Łódź, która przez wiele lat trzymała się raczej na zapleczu sektora biurowego, dziś staje się jednym z najdynamiczniej rozwijających się ważniejszych rynków regionalnych w Polsce. Do końca 2022 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście mogą wzrosnąć o blisko połowę. Łódź wyróżnia się spośród innych polskich miast dużą ilością fabryk i kamienic, które w mieście coraz częściej adaptowane są na nowoczesną i nieszablonową powierzchnię biurową. W takich obiektach w I połowie 2019 r. powstało aż 20% dostarczonej na rynek powierzchni.

 

Źródło: AXIIMMO