Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na głównych rynkach poza stolicą, tj. w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Szczecinie na koniec grudnia 2018 r. wynosiły łącznie 4,9 mln mkw. Około 45 proc. z niej wybudowane zostało w przeciągu ostatnich pięciu lat, notując przy tym rekordowy wynik w 2018 r., kiedy to do użytku oddano ponad 512 tys. mkw. Próg 5 mln mkw. przekroczony zostanie do końca pierwszego kwartału 2019 r., m.in. za sprawą ukończenia takich projektów jak V. Offices (21,7 tys. mkw., AFI Europe), Fabryczna Office Park I (12 600 mkw., Inter-Bud) oraz Mogilska Office (10,8 tys. mkw., Warimpex) w Krakowie,City Forum: City One (9300 mkw., Archicom)we Wrocławiu oraz Heweliusza 18 (7900 mkw., Apollo-Rida) w Gdańsku.

 - Deweloperzy biurowi już dawno dostrzegli potencjał rynków regionalnych. W 2018 r. w parze z rekordową nową podażą szedł również najwyższy w historii poziom absorbcji, co pokazuje, że na nieruchomości biurowe w tych lokalizacjach jest również popyt ze strony najemców. Daje to dobre prognozy do dalszego rozwoju regionów i wzmocnienia jednego z niezwykle ważnych atutów Polski w oczach zagranicznych inwestorów, jakim jest liczba silnych ośrodków miejskich poza stolicą – mówi Wioleta Wojtczak, dyrektorka działu badań i analiz, Savills.

Zgodnie z najnowszym raportem Savills „Spotlight: Rynek biurowy w miastach regionalnych”niezmiennie największymi rynkami biurowymi w regionach jest Kraków (1,26 mln mkw.) i Wrocław (1,05 mln mkw.). W tych miastach w 2018 r. oddano również najwięcej nowej powierzchni, odpowiednio 155 200 mkw. i 146 600 mkw. To także tu znajduje się najwięcej powierzchni w budowie, 247 tys. mkw. w Krakowie oraz 208 tys. mkw. we Wrocławiu.

 - W Krakowie i Wrocławiu znajduje się blisko połowa całkowitych zasobów biurowych rynków regionalnych w Polsce. Sektor nieruchomości biurowych w obu miastach w dalszym ciągu rozwija się bardzo dynamicznie, aktywność zarówno najemców jak i deweloperów jest wysoka. Z miast zlokalizowanych na południu Polski, które przyciągają sektor biznesowy warto wspomnieć również o Katowicach, gdzie zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej przekroczyły w 2018 r. pół miliona mkw - Rafał Oprocha, dyrektor regionu Polski południowej w dziale powierzchni biurowych Savills.

Zgodnie z danymi Savills w 2018 r. na rynkach regionalnych wynajęto blisko 645 tys. mkw., co jest wynikiem zaledwie o 4 proc. niższym od rekordu jaki miał miejsce rok wcześniej, ale aż o 67 proc. wyższym od średniej dla ostatnich 10 lat. Najwyższy popyt odnotowano w Krakowie (blisko 210 tys. mkw.) i Wrocławiu (ok. 160 tys. mkw.). Na kolejnych miejscach znalazło się Trójmiasto (85 tys. mkw.) oraz Poznań (70 tys. mkw.).

 - Rynek nieruchomości w Poznaniu oferuje blisko pół miliona m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Silną pozycję Poznania potwierdza wysoki popyt, który w 2018 r. drugi rok z rzędu przekroczył 70 000 m kw. i ustępował tylko wolumenowi wynajętej powierzchni w Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście, które są jednak zdecydowanie większymi rynkami. Silny popyt w ostatnich latach spowodował w Poznaniu ponad dwukrotny spadek stopy pustostanów, z 15,3 proc. odnotowanego w 2015 r. do 7,3 proc. na koniec 2018 r. - mówi Piotr Skuza, menadżer regionalny, dział powierzchni biurowych, Savills.

 Średnia stopa pustostanów dla nieruchomości biurowych w regionach na koniec grudnia 2018 r. wynosiła 8,4 proc., co jest najniższym wynikiem od 2008 roku. Przez długi czas czynsze za powierzchnie biurowe w miastach regionalnych pozostawały stabilne. Rosnące koszty budowy sprawiły jednak, że w tej chwili zaobserwować można trend wzrostowy, który w kolejnych miesiącach będzie szczególnie odczuwalny w przypadku najlepszych budynków w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Czynsze nominalne za nowoczesne powierzchnie biurowe wahają się, w zależności od miasta i wybranej nieruchomości, od 10 do 15 euro za m kw. miesięcznie.

 

 

Źródło: Savills