Budowa dwufazowego kompleksu Studio rozpoczęła się w sierpniu 2021 roku. Pierwszy etap, Studio B, został oddany do użytku w listopadzie 2023 roku. Teraz Skanska rozpoczyna prace nad drugą częścią projektu - wieżowcem, który będzie składał się z 27 pięter, a także 4 kondygnacji podziemnych (wybudowanych wcześniej, podczas budowy fazy B), z parkingiem zaprojektowanym na 203 samochody.

"W ciągu ostatnich kilku lat rynek biurowy został poddany poważnej próbie. Nieruchomości premium zlokalizowane w dobrze skomunikowanych, tętniących życiem obszarach i zrealizowane zgodnie z najwyższymi standardami ESG zdały ten test celująco. Kompleks biurowy Studio firmy Skanska w centrum Warszawy z pewnością spełnia te kryteria. Dowodem na to jest udana komercjalizacja pierwszej fazy projektu, która została w pełni wynajęta jeszcze przed oddaniem budynku do użytku. Ponieważ bardzo uważnie analizujemy sytuację rynkową, jestem przekonany, że to dobry moment, aby wykorzystać siłę finansową Skanska i uruchomić ten projekt. Rynek jest gotowy na kolejną inwestycję premium i wierzę, że druga faza Studio powtórzy sukces pierwszego budynku" - mówi Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes i dyrektor generalna działu projektów komercyjnych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Projekt Skanska jest bardzo dobrze skomunikowany z innymi częściami miasta. Kompleks powstaje pomiędzy stacjami metra Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ, od których dzieli go zaledwie kilkuminutowy spacer. Łatwy i wygodny dojazd do Studia zapewnią również zlokalizowane w pobliżu przystanki autobusowe i tramwajowe. Dodatkowo rowerzyści będą mieli do dyspozycji 105 stojaków rowerowych, a osoby zmotoryzowane 203 miejsca parkingowe. Co ważne, aby usprawnić ruch w okolicy, wjazd na parking będzie możliwy zarówno od strony ulicy Prostej, jak i Łuckiej.

105-metrowy budynek wzbogaci lokalny rynek o 26 600 mkw. GLA innowacyjnej powierzchni biurowej, zaprojektowanej zgodnie z wymogami ESG. Komfort pracy zapewnią m.in. filtry i nawilżacze powietrza oraz cicha klimatyzacja oparta na belkach chłodzących. Studio A umożliwi stworzenie przestrzeni odpowiednich zarówno do spotkań i pracy zespołowej, jak i pomieszczeń sprzyjających pracy w ciszy i skupieniu. Przyszli najemcy będą mogli korzystać z platformy Connected by Skanska, która umożliwia wygodne, bezdotykowe poruszanie się po biurze.

- Studio A zaoferuje nie tylko biura - w budynku znajdzie się również ciekawie zaaranżowane miejsce do relaksu. Na siódmym i dwudziestym drugim piętrze do dyspozycji najemców będą zielone tarasy. Na dole tworzymy otwarty plac z małą architekturą, ogrodami deszczowymi i zbiornikami retencyjnymi ułatwiającymi gromadzenie wody. Dodatkowo sadzimy całoroczną roślinność, aby zmniejszyć efekt wyspy ciepła. Plac będzie stanowił przestrzeń łączącą kompleks Studio z sąsiadującą Fabryką Norblina - mówi Bartosz Dorsz, project manager w dziale projektów komercyjnych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Projekt został opracowany przez dwie renomowane pracownie architektoniczne, które stworzyły wiele udanych projektów: duńską ARROW Architects i polską Grupę 5 Architekci.

"Naszym celem jest stworzenie harmonijnego przejścia od obiektów wielkoskalowych do ludzkiej perspektywy na poziomie ulicy. Chcieliśmy, aby budynki pasowały do okolicy, a nie ją przytłaczały. Szklana fasada powyżej dodaje ponadczasowej elegancji, współtworząc nową panoramę miasta. Przestrzeń publiczna, wraz z parterem, zapewnia, że budynek nie stoi sam, ale aktywnie staje się częścią miasta, zapraszając wszystkich do cieszenia się i doświadczania jego obecności. Naszym celem jest tworzenie architektury, która jest przyjazna dla użytkownika, funkcjonalna i wspiera strategie zrównoważonego rozwoju" - mówi Ulrik Raysse, dyrektor zarządzający i partner założyciel ARROW Architects.

źródło:europa-property.com