Warto zauważyć, że firmy dotychczas zlokalizowane na obrzeżach miasta przenoszą swoje siedziby bliżej centrum, co w połączeniu z łatwiejszym dostępem do komunikacji miejskiej i bogatszą ofertą usługowo-rozrywkową, pozwala im zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach obecnych i przyszłych pracowników – mówi Artur Sutor, Dyrektor działu reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska. – Jednocześnie rośnie zainteresowanie biurami elastycznymi, o czym świadczy między innymi ekspansja polskiej firmy Rise, która jest już obecna w trzech krakowskich kompleksach biurowych. Ponadto powierzchnia coworkingowa oferowana przez Business Link w budynku High Five cieszy się dużym zainteresowaniem – dodaje ekspert.

Wskaźnik pustostanów w Krakowie na koniec marca osiągnął poziom 10,1%, czyli był o 1,5 p.p. wyższy w porównaniu z poprzednim kwartałem. Czynsze wywoławcze wahają się między 12-15,5 EUR/mkw./mc w centrum, a 9,5-14 EUR/mkw./mc poza centrum.

Na początku tego roku do użytku oddano sześć nowych projektów o łącznej powierzchni ponad 46.000 mkw. Pod względem nowej podaży najbardziej dynamicznie rozwijają się dzielnice południowe i południowo-wschodnie, gdzie w niedługiej przyszłości powstanie m.in. Klimeckiego Office – kolejny budynek firmy Cavatina. W tej okolicy realizowane są również kolejne etapy inwestycji takich jak Bonarka for Business, Wadowicka 3 oraz Zabłocie Business Park.

W pierwszym kwartale 2019 roku wolumen transakcji najmu wyniósł 56.100 mkw., co stanowiło 35% rocznej średniej z lat 2013-2018. Największą transakcją pierwszego kwartału w Krakowie, a także w Polsce była renegocjacja umowy najmu przez firmę Akamai Technologies na 11,200 mkw. w Centrum Biurowym Vinci (w transakcji firmę Akamai reprezentowała firma Cresa).

Wysoka podaż nowej powierzchni biurowej nie przełożyła się na dobry wynik absorpcji, która wyniosła zaledwie 21.900 mkw. i była o blisko 37% niższa od średniej kwartalnej z ostatnich 3 lat. Nie jest to jednak sygnał odwrócenia koniunktury, a jedynie chwilowa korekta, gdyż wskaźnik ten należy rozpatrywać w dłuższej perspektywie czasowej. Suma krocząca absorpcji z ostatnich czterech kwartałów wyniosła 144.600 mkw., co jest wciąż wynikiem o ponad 10% wyższym niż średnia porównywalnych wartości z lat 2016 – 2018 – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

 

 

Źródło: Cresa