W 2018 roku Union Investment podpisał i odnowił umowy najmu w Polsce na 63 tys. mkw. Tym samym Polska stała się dla firmy drugim największym rynkiem najmu po Niemczech. Na koniec 2018 roku w polskim portfolio firmy znajdowało się 21 zdywersyfikowanych aktywów o wartości ponad 2 mld euro. Wartość globalnego portfolio zarządzanego przez Union Investment po raz pierwszy w historii przekroczyło 40 mld euro. Współczynnik wynajętych powierzchni ukształtował się na poziomie 96,6% na koniec roku.

Na wynajęte w 2018 roku 63 tys. mkw. złożyły się przede wszystkim nieruchomości biurowe i komercyjne zarządzane przez Union Investment. 14,200 mkw. nowych i przedłużonych umów najmu przypadło na trzy warszawskie biurowce Union Investment: Zebra Tower, Horizon Plaza oraz Pasaż Lipińskiego, a dodatkowe 29 tys. mkw. dołożyły umowy na powierzchnie w centrach handlowych we Wrocławiu (Magnolia Park), Łodzi (Manufaktura) oraz Gdyni (Riviera). Największe nowe umowy w sektorze centrów handlowych to m.in. sklep sportowy Decathlon w Magnolia Park (1800 mkw.), a także siłownia Saturn (1400 mkw.) i sklep odzieżowy New Yorker (1300 mkw.) w łódzkiej Manufakturze.

Nowe umowy najmu stanowiły aż 44% (28 tys. mkw.) całkowitej powierzchni wynajętej w Polsce w 2018 roku. Dla porównania, ten współczynnik w Niemczech wyniósł jedynie 15%. Umowy te przyczyniły się do zwiększenia współczynnika wynajętej powierzchni w globalnym portfelu nieruchomości Union Investment do 96,6%. Wynajęte w ubiegłym roku 63 tys. mkw. generują dochód netto z najmu w wysokości 14,6 mln euro rocznie. Polski portfel nieruchomości Union Investment zwiększył się w ostatnim roku do 21 aktywów o wartości ponad 2 mld euro.

 

Źródło: Union Investment Real Estate GmbH