W 2022 roku popyt na biura w Warszawie przekroczył 860 tys. mkw. Największa aktywność najemców była widoczna w pierwszym i ostatnim kwartale ubiegłego roku. Tradycyjnie najwięcej biur w Warszawie zakontraktowały firmy z sektora finansowego, usług biznesowych oraz szeroko rozumianej branży IT. Biurowce zlokalizowane w centralnej strefie biznesowej nadal cieszą się największym zainteresowaniem najemców. Głównym kryterium wyboru dla najemców jest czas, w jakim pracownicy docierają do biura. Lokalizacje, które nie zapewniają dobrego dojazdu mają dziś bardzo małe szanse na rynku, ponieważ dla pracodawców najważniejsze jest samopoczucie pracowników, ich komfort i zdrowie.

Optymalizacja powierzchni i nowe firmy

"W 2022 roku popyt na biura na rynku warszawskim utrzymał się na bardzo wysokim poziomie. Najemcy wynajęli podobną ilość powierzchni jak w latach boomu rynkowego, przed pandemią. Wolumen najmu był o około jedną trzecią wyższy niż w 2021 roku. Z drugiej strony, bardzo niska nowa podaż oznacza, że dostępność biur w Warszawie jest coraz mniejsza. W centralnym obszarze miasta nie ma możliwości wynajęcia dużej, liczącej kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej w jednej lokalizacji" - mówi Mateusz Strzelecki, Partner, Head of Tenant Representation w Walter Herz. "Umocnienie hybrydowego modelu pracy powoduje, że firmy obecne na warszawskim rynku często zmniejszają zajmowaną powierzchnię. Jednak wysoki popyt na biura ze strony nowych firm napływających do miasta sprawia, że chłonność rynku jest rekordowo wysoka. Tym samym poziom pustostanów biurowych w Warszawie stale spada, a dostępność powierzchni z kwartału na kwartał jest coraz mniejsza - mówi Mateusz Strzelecki.

Analitycy Walter Herz zauważają również, że rośnie zapotrzebowanie na elastyczne, błyskawiczne biura. Co-working przyciąga nie tylko firmy w początkowej fazie działalności, ale także duże przedsiębiorstwa i korporacje. Popyt na elastyczne biura potęguje niepewność rynku. Najemcy doceniają, że powierzchnie flex nie wymagają nakładów inwestycyjnych i pozwalają na elastyczne warunki najmu.

Sektor stale powiększa swoje zasoby. Warszawa dysponuje obecnie ponad połową tego typu powierzchni w kraju - około 180 tys. mkw. elastycznych powierzchni. Wciąż jednak stanowi ona tylko niewielki procent stołecznych zasobów biurowych.

Budowa biur prawie stanęła

Jeśli jednak spojrzymy na realizację nowych inwestycji, to warszawski rynek znacznie zwolnił. Według analityków Walter Herz, w 2022 roku w Warszawie oddano do użytku jedynie około 230 tys. mkw. nowych biur. Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy wzrosły do blisko 6,3 mln mkw. W budowie pozostaje jedynie 180 tys. mkw. powierzchni. To więcej niż rok wcześniej, ale w porównaniu z przedpandemicznym 2019 r., kiedy na warszawskim rynku w budowie było około 850 tys. mkw. nowych biur, spadek jest ogromny.

Deweloperzy zapowiedzieli realizację kilku nowych projektów. Do budowy przygotowywane są takie nieruchomości jak Upper One, T22, The Form, Fort 7 oraz nowy biurowiec Adgar Poland przy ulicy Marynarskiej 10. W budowie pozostają projekty Vibe i Kampus Drucianka. Jeśli jednak obecny popyt w stolicy się utrzyma, to będzie to jedynie kropla w morzu potrzeb. W przebudowie pozostaje kompleks Marynarska Business Park oraz Marynarska Point I zlokalizowany na Służewcu. Modernizację ma przejść także budynek Antares w dzielnicy biurowej Służewiec.

Analitycy Walter Herz szacują, że w tym roku w Warszawie oddanych zostanie zaledwie kilkadziesiąt tysięcy mkw. nowych biur. Z każdym miesiącem rynek warszawski zbliża się do sytuacji, w której będziemy mieli do czynienia z niedoborem wolnej powierzchni do wynajęcia.

Rynek biurowy również stoi w tym roku przed nowymi wyzwaniami. Podobnie jak inne sektory musi liczyć się z rosnącymi kosztami utrzymania nieruchomości, co będzie wiązało się ze wzrostem opłat eksploatacyjnych i indeksacją stawek. Stąd też zarówno właściciele budynków, jak i najemcy od dłuższego czasu podejmują szereg działań mających na celu ograniczenie zużycia energii.
 

Źródło: property-forum.eu