Nie od dziś wiadomo, że dobrze zgrany zespół to skarb. Zrozumienie własnych potrzeb, temperamentów, stylu pracy jest kluczowe dla sprawnego działania. Pracownik, który dobrze czuje się w swoim zespole i zna bezpośrednio swoich kolegów znacznie lepiej identyfikuje się z firmą i mocniej angażuję się w pracę. Spotkania integracyjne „w realu” usprawniają komunikację, zapewniają rekreację i zmniejszają napięcia, które często pojawiają się pomiędzy pracownikami w sytuacjach stresowych. Pandemia, bez wątpienia przyczyniła się do poczucia samotności i wyobcowania wśród ludzi. W tym wyjątkowym dla nas wszystkich czasie warto zadbać o pracowników i sprawić by mogli poczuć się lepiej. Jest na to kilka sposobów. 

Spotkania na świeżym powietrzu – 

Zorganizowanie imprezy na zewnątrz to sposób na zachowanie wszelkich środków ostrożności. Wspólny piknik w odosobnionym miejscu na świeżym powietrzu, jest dobrym pomysłem zarówno dla dużych jak i małych firm. Taka impreza może mieć dowolny charakter, dopasowany do wymagań danego zespołu. Wspólny piknik bez wątpienia przyniesie korzyść w postaci zbudowania nieformalnych relacji wśród pracowników. 

 

Wyjazdy „w podgrupach” -

Wspólny wyjazd to najbardziej znana i lubiana forma integracji pracowników. Możliwości są ogromne, dostosowane do budżetu firmy i upodobań pracowników. 

W dobie pandemii nie od razu będziemy mogli pozwolić sobie na zaproszenie wszystkich pracowników na wspólny wyjazd. Warto wtedy rozważyć wyjazdy na zorganizowany kilkudniowy „obóz” dla mniejszych grup. Tą samą formułę można powtórzyć wiele razy, tak by w efekcie cała firma odbyła wyjazd. 

Impreza w biurze – 

Ogródki i restauracje powoli się otwierają, natomiast spotkania we własnym biurze również mogą przynieść wiele korzyści. Biuro, zwykle formalne, na kilka godzin może zamienić się w centrum dobrej zabawy. Wystarczy odpowiednio je udekorować, zamówić catering i pozwolić pracownikom na luźne rozmowy w podgrupach. 

W przypadku gdy bezpośrednie spotkania nie są możliwe, warto rozważyć spotkania integracyjne, do udziału w których wystarczy jedynie dobre łącze internetowe. Ponieważ, by zespół dobrze się bawił, wcale nie musi być obecny fizycznie na imprezie.

 

Warsztaty online – 

Zorganizowanie warsztatów online np. o tematyce kulinarnej to świetny sposób na umożliwienie zespołowi zbudowania bardziej nieoficjalnej atmosfery. Wymiana doświadczeń w danej dziedzinie czy dzielenie się swoimi pasjami będzie wspaniałą możliwością na oderwanie się od rutyny i nawiązanie bliższych relacji.

 

Eventy w formie hybrydowej – 

Streaming imprezy można zorganizować nawet dla kilku tysięcy osób. Pomysłem na tego typu imprezę może być studio telewizyjne, gdzie konferansjer poprowadzi teleturniej z nagrodami. Można także zorganizować dla pracowników prywatny koncert zespołu lub cover-bandu albo występ kabaretu z angażującym publiczność skeczem. Część pracowników może być obecna na nagraniu, a reszta aktywnie uczestniczy za pośrednictwem komputera. 

 

Wspólna „grywalizacja” – 

Na rynku jest wiele aplikacji, które pomogą w stworzeniu zabawy polegającej na rywalizacji współpracowników dotyczącej np. aktywności fizycznej. Taka rywalizacja wyzwala endorfiny, wzmaga motywację do działania i przyczynia się do poprawy stanu zdrowia więc ma wiele korzyści. 

 

Jak widać zorganizowanie wspólnego, wartościowego czasu dla pracowników, tak bardzo potrzebnego w dzisiejszych czasach, wymaga jedynie odrobiny chęci i znalezienia odpowiedniego partnera, który pomoże przerodzić pomysł w czyn. Zapraszamy do kontaktu z butikową agencją eventową La Gala Events. 

www.lagala.pl

Anna Suchecka 

Tel. +48 502 688 269 

Anastasia Młynarczyk 

tel. +48 792 091 995