Choć popyt utrzymał się na podobnym poziomie co przed rokiem, widzimy wyraźne zmiany w strukturze umów najmu. W 2020 roku nowe umowy i relokacje stanowiły 45 proc., w 2021 już 59 proc. Z transakcji na blisko 22,5 tys. mkw., w których doradzaliśmy naszym klientom, dwie największe to nowe umowy. Mam na myśli najem 8,6 tys. mkw. w Podium Park A przez Heineken Global Shared Services oraz 5,3 tys. mkw. w Brain Park przez Pepsico Global Business Services – wylicza Anna Galicka-Bieda, partner i dyrektor regionalny krakowskiego Colliersa.

Wśród największych transakcji zawartych w 2021 roku znajduje się ponadto odnowienie umowy klienta z sektora finansowego w obiekcie Kapelanka 42a (15,6 tys. mkw.) oraz klienta z sektora usługowego w biurowcu Kazimierz Office Center (12,8 tys. mkw.).

W 2021 w Krakowie przybyło ponad 60 tys. mkw. biur, co stanowi drugi po Trójmieście wynik wśród miast regionalnych. Do największych inwestycji oddanych do użytku należy m.in. Tertium Business Park B (13,4 tys. mkw.), Ocean Office Park A (13 tys. mkw.) i Equal Business Park D (11,4 tys. mkw.). Pomimo obniżonego współczynnika nowej podaży stolica Małopolski pozostaje, po Warszawie, najpotężniejszym rynkiem biurowym w Polsce z blisko 1,62 mln mkw. powierzchni.

Spadek nowej podaży, jaki odnotowaliśmy w 2021 r., wynika z obniżonego popytu w odniesieniu do lat ubiegłych. W ciągu najbliższych dwóch lat sytuacja powinna się poprawić, wraz z oddaniem do użytku nowych inwestycji o łącznej powierzchni ok. 190 tys. mkw. To znak, że Kraków wciąż stanowi atrakcyjny wybór dla inwestorów, pomimo podwyższonego współczynnika pustostanów i obniżonego popytu. Wojna za naszą wschodnią granicą sprawia jednak, że trudno przewidzieć, w jaki sposób będzie kształtowała się sytuacja na rynku nieruchomości w nadchodzących miesiącach – zauważa Anna Galicka-Bieda.

W Krakowie współczynnik powierzchni niewynajętej osiągnął poziom 16,1 proc., co sprawia, że mamy obecnie do czynienia z rynkiem najemcy.

Rynek sprzyja firmom, które są skłonne do podpisywania tradycyjnych pięcioletnich, a nawet dłuższych umów najmu. Najemcy mogą w takim przypadku liczyć na bardzo korzystne warunki komercyjne, jest to więc dobry moment na weryfikację rynku – przekonuje Adam Florczyk, senior associate w dziale powierzchni biurowych w krakowskim Colliers.

Także rosnące zainteresowanie elastycznymi warunkami najmu znajdują odzwierciedlenie w popycie na biura serwisowane oraz przestrzenie dostępne na podnajem.

Firmy obecnie chętnie korzystają z tej opcji w celu krótkoterminowego zabezpieczenia powierzchni. Poza tradycyjnymi umowami podnajmu zdarzają się sytuacje, w których podnajem staje się okazją do wynajęcia powierzchni dla nowych najemców, którzy podpisują długoletnią umowę najmu, bezpośrednio z wynajmującym – mówi Adam Florczyk.