Nieruchomości komercyjne nadal stanowią silny zwornik działalności Echo Investment. W 2022 roku deweloper oddał do użytku 104 tys. mkw. powierzchni biurowej. W minionym roku pozwolenia na użytkowanie otrzymały wrocławski MidPoint71 (ponad 37 tys. m2), łódzki REACT (15 tys. m2), dwa biurowce przy ul. Milionowej (M4 i M4A) w Fuzji (blisko 22 tys. m2) oraz pierwszy etap, obejmujący segmenty A i B, krakowskiego kompleksu Brain Park (blisko 30 tys. m2).

"W 2022 roku rynek nieruchomości stanął przed kolejnymi wyzwaniami: wojna za naszą wschodnią granicą, niestabilna sytuacja polityczna w regionie, inflacja, kryzys łańcucha dostaw, rosnące koszty budowy, mniejsza dostępność kredytów hipotecznych. Nasze mocne wyniki w branży nieruchomości komercyjnych to efekt ciężkiej pracy naszego doświadczonego zespołu projektowego, deweloperskiego i leasingowego. Setki godzin spędzonych na analizowaniu i ciągłym modyfikowaniu naszego portfolio pozwalają nam jeszcze mocniej odpowiadać na szybko zmieniające się potrzeby inwestorów i najemców. Standard naszych projektów oraz stabilna pozycja na rynku, wynikająca z wcześniejszej dbałości o jakość dostarczanych produktów i usług, zdobywa zaufanie naszych klientów. W efekcie możemy pochwalić się takimi sukcesami jak sprzedaż sześciu projektów biurowych za łączną kwotę blisko 200 mln euro. To dowód na to, że dobre nieruchomości komercyjne, mimo zawirowań dookoła, będą stały mocno jako świetny produkt inwestycyjny - podsumowuje Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment odpowiedzialny za sektor nieruchomości komercyjnych.

Wśród projektów sprzedanych w 2022 roku znajdują się: West 4 Business Hub (15 500 m2) we Wrocławiu, trzy biurowce w ramach projektu "destination" Fuzja w Łodzi oraz dwa biurowce w kompleksie Face2Face Business Campus (blisko 46 000 m2) w Katowicach.

Najemcy wciąż wierzą w biura

Dwa lata pandemii odbiły się mocno na kondycji sektora biurowego. Mimo to, jak wynika z raportów przygotowanych przez agencje doradcze, aktywność najemców w zakresie biur rośnie. Choć firmy nie zrezygnowały całkowicie z pracy zdalnej, przechodząc na tryb hybrydowy, dostępność dobrze zaprojektowanych przestrzeni, które odzwierciedlają ducha marki czy kulturę korporacyjną, nie straciła na znaczeniu. Echo Investment zakończyło rok 2022 z blisko 45 000 mkw. wynajętej powierzchni biurowej. Wśród kilkunastu świetnych umów najmu warto wspomnieć o największej transakcji 8,5 tys. mkw. dla EPAM Polska w Brain Park w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki.

"W ostatnich latach kryteria wyboru biur znacznie się zaostrzyły. Wzrost znaczenia ESG w biznesie, poszukiwanie bezpiecznych i zdrowych przestrzeni do życia i pracy, usługi i udogodnienia dostępne na wyciągnięcie ręki, a nawet czasem wyłącznie, to głównie punkty na liście "must have" naszych klientów. Osiągnięty przez nasz zespół zadowalający wskaźnik wynajmu pozwala nam z optymizmem planować rok 2023. Przed nami kolejne śmiałe projekty. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, szerokiej perspektywie, a przede wszystkim rozważnemu podejmowaniu decyzji, możemy podnosić poprzeczkę, nawet w trudnych czasach - podkreśla Rafał Mazurczak.

W portfolio dewelopera znajdują się również elastyczne powierzchnie biurowe oferowane w ramach działalności operatora CitySpace, do którego należy obecnie 12 lokalizacji o łącznej powierzchni 25 000 mkw. i który działa aktywnie w 5 miastach w Polsce: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Gdańsku, a wkrótce rozszerzy swoją działalność na Łódź. 

Źródło:property-forum.eu