Evolution Design ukończyło projekt centrali Sberbank, rosyjskiej państwowej firmy świadczącej usługi bankowe i finansowe z siedzibą w Moskwie.

Sberbank potrzebuje elastycznych stanowisk biurowych, ponieważ jego metoda pracy zakłada tworzenie zespołów interdyscyplinarnych ze zmiennym personelem i bez wyraźnej hierarchii. Rozmiar każdego zespołu może się różnić w zależności od poszczególnych projektów, dlatego też stanowiska muszą być łatwo dostosowane do wymaganej liczby uczestników.

Kolejnym wyzwaniem dla architektów był rozmiar i labiryntowy układ budynku. Każde z czterech pięter ma powierzchnię 7500 metrów kwadratowych i może pomieścić ok. 650 osób. Pierwotnie zaprojektowane w celach mieszkalnych, każde piętro zostało podzielone na wiele pomieszczeń - rozwiązanie, które sprostało przepisom przeciwpożarowym, ale nie spełniało wymagań nowoczesnego biura na planie otwartym lub nie pozwalało na swobodny przepływ osób.

Inteligentne rozwiązania projektowe – Evolution Design podzielił każde piętro na cztery główne strefy, które łączą się w centralny węzeł komunikacyjny w sercu biura. Miejsce to składa się z dużej wielofunkcyjnej sali konferencyjnej, biblioteki do pracy w skupieniu i ciszy oraz dwóch kuchni otoczonych miejscami do siedzenia.

Stanowiska pracy oparte są na zewnętrznym pierścieniu budynku obok okien, żeby jak najlepiej wykorzystać światło dzienne i zapewnić komfort pracownikom. Aby uniemożliwić zakłócanie pracy poprzez ciągły przepływ osób, zaprojektowano koncepcję „pokoju w pokoju”, która ma być umieszczona między stanowiskami pracy a rdzeniem budynku. Te specialnie zaprojektowane pokoje funkcjonują jako dzielniki przestrzeni, oddzielając obszary przeznaczone do pracy od głównego obiegu, ale również zawierają alternatywne przestrzenie robocze, takie jak małe sale konferencyjne do wymiany myśli i spotkania stand-up, otwarte przestrzenie typu diner do indywidualnych rozmów oraz pokoje jednoosobowe do prywatnych rozmów telefonicznych lub pracy w skupieniu.

Obszar współpracy został zaprojektowany jako część centrum komunikacyjnego biura, wyposażony w wysokie stoły z białą tablicą do zapisywania pomysłów, miękkie fotele do siedzenia, które są idealnym dodatkiem do rozmowy oraz kontuary barowe wzdłuż elewacji budynku oferujące panoramiczne widoki na Moskwę.

Każda podłoga ma również zabawny design, na przykład prawdziwy SberJeep z wbudowaną PlayStation na przerwę w pracy lub nowoczesną wersją jurty, udekorowaną w stylu alpejskich domków, do przytulnych, nieformalnych spotkań.

Prosta i intuicyjna nawigacja – Każde piętro wymagało prostego i intuicyjnego urządzenia, żeby każdy z czterech głównych sektorów miał indywidualny kolor i motyw graficzny, dla ułatwienia nawigacji i rozróżnienia stref. Różne tonacje koloru głównego są stosowane na podłogach, ścianach i meblach dzielących, aby dodatkowo wspierać nawigację.

Architekci wykorzystali również odważną grafikę, aby stworzyć indywidualny wygląd i wrażenia dla Sberbanku. Sale konferencyjne wyposażone są w tematyczną grafikę ścienną i paski prywatności, od jasnych wzorów, które pobudzają kreatywność, po fotografię, która ma sprzyjać wyciszeniu podczas spotkań.

Znakomite wyniki – biuro jest jasne i dobrze oświetlone, a wrażenie otwartości podkreślają wspaniałe widoki na Kutuzovsky Prospekt i kompleks Moscow City. Różnorodność dostępnych miejsc pracy i spotkań motywuje do zmiany miejsca pracy w ciągu dnia, stymulując naturalny przepływ pracowników, zachęcając do spontanicznych spotkań i wymiany informacji, a także zapewniając większą elastyczność i kreatywność w trakcie dnia pracy.

Od czasu wprowadzenia zwinnych zasad pracy, zespoły interdyscyplinarne pracują skuteczniej bez wyraźnej hierarchii, osiągając innowacyjne wyniki i szybsze, bardziej elastyczne, zwroty z projektów.

Nowe biuro Sberbank ustanawia nową tożsamość architektoniczną dla wiodącej instytucji finansowej w Rosji i Europie Wschodniej oraz zapewnia komfortowe i stymulujące środowisko pracy dla swoich pracowników.