Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na głównych rynkach poza stolicą, tj. w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Szczecinie w I kwartale 2022 roku wynosiły łącznie 6,27 mln mkw. Zgodnie z najnowszym raportem Savillsa „Spotlight: Rynek biurowy w miastach regionalnych” niezmiennie największym rynkiem biurowym w regionach jest Kraków (1,64 mln mkw.).

Utrzymująca się przewaga nowych umów najmu nad ich przedłużeniami, daje bardzo dobre perspektywy do dalszego rozwoju krakowskiego rynku biurowego. Stabilny wzrost podaży w połączeniu ze zwiększonym popytem, powinny przyczynić się w kolejnych kwartałach do stopniowej absorpcji niewynajętej powierzchni – prognozuje Agnieszka Kuehn, menadżer regionalny, dział powierzchni biurowych, Savills.

Od początku roku na rynkach regionalnych do użytku oddano 16 nowych inwestycji o łącznej powierzchni 243,5 tys. mkw. To o 8 proc. więcej niż w całym 2021 roku. Jest to jednocześnie najwyższy wynik kwartalny w historii rynków regionalnych. Do największych nowych projektów należą: Global Office Park A1 i A2 w Katowicach (55,2 tys. mkw.), KTW II w Katowicach (39,9 tys. mkw.) oraz Midpoint71 we Wrocławiu (36,2 tys. mkw.).

Na koniec marca 2022 roku najwięcej nowej powierzchni biurowej w budowie pozostawało we Wrocławiu (172 tys. mkw.). To również w tym mieście odnotowano najwyższy popyt w I kwartale (38,4 tys. mkw.).

W stolicy Dolnego Śląska obserwujemy rosnącą aktywność najemców. Dzięki nowym projektom już niedługo poszerzy się oferta biur, spośród których firmy będą mogły wybierać miejsce na swoją nową siedzibę. Wrocław przyciąga przede wszystkim operatorów centrów BPO/SSC oraz firmy IT planujące zadebiutować w Polsce – komentuje Bartosz Plewa, menadżer regionalny, dział powierzchni biurowych, Savills.

Zgodnie z danymi Savills w I kwartale 2022 roku na rynkach regionalnych wynajęto 153,5 tys. mkw., co stanowi 57-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku i 29 proc. spadek w stosunku do poprzedniego kwartału. Pomimo wysokiego poziomu absorpcji (ponad 117,4 tys. mkw.), średnia stopa pustostanów wzrosła do 15,5 proc. Wskaźnik ten zmniejszył się jedynie w Szczecinie i Poznaniu.

Poznań plasuje się na piątym miejscu wśród biurowych rynków regionalnych pod względem wielkości. W I kwartale 2022 roku deweloperzy nie oddali w tym mieście jednak żadnego nowego budynku, co przełożyło się na nieznaczny spadek wskaźnika pustostanów - wyjaśnia Piotr Skuza, menadżer regionalny, dział powierzchni biurowych, Savills.

Poziom czynszów za powierzchnie biurowe w miastach regionalnych póki co pozostaje na stabilnym poziomie i waha się od 10 do 15,5 euro za mkw. miesięcznie. Wyjątkiem były rynki w Łodzi i Katowicach, gdzie miała miejsce drobna korekta w dół. Zgodnie z prognozami Savillsa, w najbliższym czasie, wraz z postępującą absorpcją powierzchni, rosnącymi kosztami budowy i inflacją, spodziewany jest wzrost czynszów.