Branża nowoczesnych usług dla biznesu wynajmuje już w Polsce milion mkw powierzchni, jak wynika z obliczeń Jones Lang LaSalle. Sektor jest odpowiedzialny za większość transakcji najmu w miastach regionalnych, a szczególnie prężnie rozwija się w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu i Katowicach. Inwestorzy zdają sobie sprawę z potencjału tego segmentu rynku i coraz częściej adaptują realizowane powierzchnie pod potrzeby branży BPO i SSC.

Rynek powierzchni biurowych w miastach poza Warszawą niewątpliwie należy do klientów branży nowoczesnych usług dla biznesu, którzy lokują i prężnie rozwijają swoje centra w Polsce.  Wiele z tych firm wybiera biura Skanska – we Wrocławiu praktycznie dwa całe budynki wypełniły się firmami z sektora i prowadzimy zaawansowane negocjacje z kolejnymi firmami na innych naszych projektach – mówi Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland.

Nikt nie bagatelizuje roli sektora usług dla biznesu w kontekście powierzchni biurowych.

Szacujemy, że sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce może zajmować ok. 1 mln mkw. powierzchni biurowej. Dane te opieramy na informacjach dotyczących wysokości zatrudnienia w centrach usług przeliczając je na liczbę mkw. powierzchni biurowej przypadającej na jednego pracownika. Co ciekawe, np. w Krakowie lub Łodzi firmy z sektora zajmują około 40% całkowitych zasobów biurowych miasta – komentuje Mateusz Polkowski, starszy analityk rynku, Jones Lang LaSalle.

W 2012 roku zatrudnienie w sektorze usług dla biznesu przekroczyło 100 000 osób. Według Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL, kolejny rok przyniesie dalszy wzrost, do poziomu około 115-120 000 osób.

Sektor usług dla biznesu od kilku lat rozwija się w Polsce w tempie dwucyfrowym. Możemy spodziewać się, że będzie to stabilny poziom wzrostu w kolejnych latach. Już w tej chwili centra mają zabezpieczone kontrakty na 3 do 5 lat do przodu, ponieważ umowy outsourcingowe podpisuje się na kilka okresów rozliczeniowych. Wynika to z faktu, że najlepsze efekty daje długofalowa współpraca, w której dostawca usług outsourcingowych dobrze poznaje przejmowane procesy i proponuje kolejne optymalizacje – mówi Krystian Bestry Dyrektor Zarządzający Infosys BPO Europe – Drugim warunkiem stabilności sektora w kraju jest przejmowanie coraz bardziej zaawansowanych zadań, wymagających specjalistycznej wiedzy, szerokiej dostępności utalentowanych kadr, znajomości wielu języków obcych, rozumienia kultury zachodniej i dogodnej lokalizacji blisko kluczowych klientów. Takich warunków nie są w stanie zapewnić ani inne kraje regionu ani nawet świata. Dlatego zadań, które w tej chwili trafiają do polskich centrów nie da się przenieść łatwo do Indii czy Chin, wręcz przeciwnie, wzrastająca specjalizacja Polski w tym obszarze będzie z pewnością przyciągać kolejne inwestycje.

Czego poszukują najemcy z firm BPO i SSC?

Firmy z sektora usług dla biznesu potrzebują nowoczesnych, komfortowych biur, które spełnią wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa danych, a także duże potrzeby wizerunkowe firm. Co ważne, coraz więcej przedsiębiorstw zwraca uwagę na zielone rozwiązania w budynkach. Filozofia zrównoważonego rozwoju staje sie dla centrów BPO/SSC ważnym elementem budowania strategii firmy odpowiedzialnej i wykorzystującej najnowsze, oszczędne i efektywne na wielu płaszczyznach rozwiązania – mówi Waldemar Olbryk.

Firma Skanska Property Poland przeanalizowała potrzeby sektora usług dla biznesu i opisała je w raporcie „BPO/SSC Biura na miarę usług”. Zawarła w nim wytyczne dla powierzchni biurowych adresowanych właśnie dla tych klientów.

Budynki tworzone na potrzeby branży BPO/SSC muszą być dobrze przemyślane i wyważone pod każdym względem. Firmy poszukują dobrego designu, ale nie przesadzonych, niczemu nie służących rozwiązań. Wymagają wysokiej jakości materiałów i wykonania, ale przedkładają funkcjonalność, trwałość i energooszczędność nad efektowność realizacji. Chcą mieć wpływ na projekt na etapie jego powstawania i cenią sobie elastyczność dewelopera, który będzie potrafił dopasować aranżację budynku do zmieniających się dynamicznie potrzeb przedsiębiorstwa – informuje Arkadiusz Rudzki, dyrektor ds. leasingu i asset management w firmie Skanska Property Poland.

 

 

źródło:www.e-biurowce.pl