Łódzka WIMA trafiła w ręce obecnego właściciela w sierpniu tego roku. Na 4 ha inwestor zrealizuje wielofunkcyjny obiekt, który w ciągu 3 lat dostarczy na rynek około 55 tys. mkw. powierzchni, tworząc tutaj miejsce do pracy, mieszkania i spędzania wolnego czasu.

Łódź ma bardzo silną tradycję zabudowy poprzemysłowej, głównie XIX-wiecznej. Miasto zasłynęło na początku tego wieku spektakularnymi rewitalizacjami wielkich kompleksów pofabrycznych. Z tego okresu najbardziej znana jest Manufaktura razem z hotelem Andels’ – jeden z pierwszych kompleksów typu mixed-use w Polsce. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zostało zrewitalizowanych wiele historycznych budynków, które przekształcono w mieszkania (lofty) lub obiekty komercyjne. Miasto jest obecnie 5-tym rynkiem regionalnym w Polsce z ponad 550 000 mkw. zasobów powierzchni biurowej. Charakterystyczne dla łódzkiego rynku komercyjnego jest to, że wielofunkcyjne obiekty, które powstawały dzięki udanym rewitalizacjom historycznej zabudowy łatwiej pozyskiwały najemców niż standardowe projekty. Zarówno Monopolis jak i Fuzja – ostatnie wielkie historyczne przebudowy w Łodzi – z powodzeniem pozyskują najemców na wszystkie swoje funkcje.

Obecnie na terenie Widzewskiej Manufaktury (WI-MA) znajdują się cztery obiekty, wszystkie wpisane do ewidencji zabytków jako postindustrialny zespół urbanistyczny. Dzięki przebudowie ten teren dołączy do grona znanych pofabrycznych rewitalizacji, nie tylko w Łodzi i Polsce, ale również w Europie. Nowe funkcje użytkowe pozwolą wprowadzić w WI-MA nowe życie i przywrócić ten teren lokalnej społeczności oraz zapewnić najemcom wysoki standard i unikalny, charakterystyczny design.

Ogromnie się cieszymy z uruchomienia tego niezwykłego projektu. Zabytkowa architektura jest nie tylko wielkim wyzwaniem projektowo-budowlanym, ale przede wszystkim zobowiązaniem dewelopera do świadomego i odpowiedzialnego wypełnienia swojej miastotwórczej roli. W odrestaurowanym kompleksie znajdą się jednocześnie biura, mieszkania na wynajem i lokale handlowo-usługowe, które mają przyciągać zarówno najemców, jak i mieszkańców Łodzi.

Sebastian Świstak, Dyrektor Leasingu Cavatina Holding w Łodzi

Przebudowa będzie przebiegać zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. Inwestor zachowa elementy zabudowy dawnej fabryki, w szczególności ceglane mury ścian zewnętrznych oraz utrzyma oryginalny układ urbanistyczny całego terenu.

Koncepcja Cavatina Holding na przywrócenie świetności terenom Widzewskiej Manufaktury obejmuje przebudowę już istniejących obiektów. Tym samym powstanie tutaj wielofunkcyjny kompleks oferujący biura, mieszkania na wynajem, lokale handlowo-usługowe oraz otwarte przestrzenie do odpoczynku i rekreacji, w tym strefę gastronomiczną i kulturalną. Wspólnym miejscem spotkań dla wszystkich użytkowników oraz zielonym sercem tej inwestycji będzie zrewitalizowany przez inwestora 100-letni park z fontanną. Nowoczesne biura klasy A znajdą swoje miejsce w dawnej przędzalni "amerykańskiej" (przerabiano w niej bawełnę z USA), natomiast na cele mieszkaniowe zostaną zaadaptowane obiekty skręcalni oraz przewijalni.