22 kwietnia 2021 roku Echo Investment przejęło pakiet 66 proc. akcji wrocławskiej firmy deweloperskiej Archicom.

Grupa utrzymuje wysoki stan gotówki: na koniec I półrocza było to 630 mln zł. Wartość naszych aktywów wyniosła ponad 7 mld zł i jest o 25 proc. wyższa niż na koniec 2020 roku. Wynika to przede wszystkim z przejęcia grupy Archicom – wzrost wartości aktywów mieszkaniowych wyniósł aż 90 proc. Naszym priorytetem jest zachowanie silnej pozycji finansowej i dalszy rozwój w segmencie mieszkaniowym, aby utrzymać i wzmacniać pozycję lidera – komentuje Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych Echo Investment.

W I połowie roku Echo i Archicom sprzedały klientom łącznie 1719 mieszkań i przekazały 600. W II połowie roku grupa spodziewa się otrzymać pozwolenia na użytkowanie dla 14 projektów z 2,2 tys. mieszkań. Obie spółki stale poszerzają ofertę i obecnie mają w budowie 4,4 tys. mieszkań na sprzedaż, natomiast w drugiej połowie roku rozpoczną inwestycje, w których łącznie znajdzie się ponad 2,4 tys. lokali.

Konsekwentnie rozwijamy Resi4Rent – największą w Polsce firmę z mieszkaniami na wynajem. Obecnie Resi4Rent posiada 2,3 tys. lokali w ofercie, która w 2022 roku wzrośnie do 3,7 tys., a następnie do 6 tys. gotowych do zamieszkania lokali w 2023 roku. Docelowo do 2025 roku Resi4Rent będzie oferowało co najmniej 10 tys. mieszkań w sześciu największych polskich miastach. W 2021 roku już rozpoczęło budowę ponad 1,1 tys. lokali, a do końca roku rozpocznie jeszcze 1,3 tys. Każdego kolejnego roku planujemy start budowy 3 tys. mieszkań – podsumowuje Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

W samym pierwszym półroczu tego roku Resi4Rent wprowadziła na rynek 600 lokali przy ul. Suwak i Taśmowej w Warszawie oraz otworzyła siódmy budynek – tym razem w Gdańsku przy ul. Kołobrzeskiej, gdzie w ofercie są kolejne 302 lokale.

Echo Investment ma obecnie w budowie biurowce o łącznej powierzchni najmu wynoszącej około 100 tys. mkw., a kolejne 200 tys. mkw. jest w fazie planowania. Od początku 2021 roku dwa gotowe biurowce, będące częścią kompleksu Browary Warszawskie, znalazły nowych właścicieli. W marcu spółka sprzedała budynek Biur przy Willi, natomiast w sierpniu – Biura przy Warzelni. Obie transakcje były warte łącznie 240 mln euro. Rozmowy na temat sprzedaży kolejnych budynków są w zaawansowanych negocjacjach.

W I połowie roku rozpoczęliśmy budowę kompleksu biurowego Brain Park w Krakowie oraz kolejnego biurowca w kompleksie Fuzja. Pozyskujemy nowych, renomowanych najemców, jak Playtika, 3M GSC Poland czy ABB, co pokazuje siłę sektora biurowego. Dlatego do końca roku zamierzamy rozpocząć budowę jeszcze trzech biurowców – mówi Nicklas Lindberg.

Od zniesienia restrykcji wiosną tego roku w segmencie nieruchomości handlowych Echo Investment skupiło się na silnym marketingu oraz wzmocnieniu centrów handlowych Libero oraz Galeria Młociny przy powrocie do normalnej działalności. Obydwa projekty odnotowują wzrost odwiedzalności w porównaniu do 2019 roku, a co ważniejsze – 30 proc. wzrost obrotów najemców w porównaniu do 2019 roku.