Jak podaje Savills, warszawski rynek biurowy na koniec września 2022 roku dysponował 6,34 mln mkw. powierzchni biurowej, notując w ciągu pierwszych trzech kwartałów wzrost o 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jednym z najważniejszych wydarzeń na warszawskim rynku biurowym w ciągu ostatnich trzech miesięcy było oddanie do użytku projektu Varso Tower, najwyższego biurowca w Polsce oferującego 63,8 tys. mkw. powierzchni biurowej w samym centrum stolicy.

Obecni na stołecznym rynku biurowym deweloperzy dysponują kilkoma projektami w zaawansowanej fazie planowania. Przy korzystnych warunkach rynkowych ich budowa powinna niedługo zostać uruchomiona. Jak podaje Savills, niektóre z tych projektów mają szansę na ukończenie jeszcze w 2024 roku, co powinno nieco zmniejszyć powiększającą się lukę podażową. Według zapowiedzi deweloperów wyraźny wzrost dostępnej powierzchni nastąpi dopiero w 2025 roku, kiedy to w Warszawie może powstać ponad 300 tys. mkw. nowej powierzchni.

Całkowity popyt na powierzchnię biurową w Warszawie osiągnął 608,1 tys. mkw., z końcem września br., co jest wynikiem o 55 proc. wyższym w analogicznym okresie 2021 roku. Obecny poziom popytu odpowiada tym samym za 95 proc. całkowitego zapotrzebowania na powierzchnię biurową w roku ubiegłym. Aktywność najemców koncentrowała się głównie w strefach centralnych, gdzie wynajęto 413,8 tys. mkw., czyli 68 proc. całkowitego popytu, natomiast w strefach pozacentralnych najemcy wynajęli 194,3 tys. mkw. W strefach centralnych największy popyt występował w strefie Śródmieście, gdzie wynajęto 272,5 tys. mkw. (45 proc. całkowitego popytu w mieście). Poza centrum najbardziej aktywną strefą był Mokotów z popytem na poziomie 89,4 tys. mkw.

Wysoka inflacja oraz rosnący koszt wykończenia powierzchni w połączeniu z malejącą dostępnością powierzchni w centralnych obszarach miasta powinien wkrótce przełożyć się na wzrost czynszów, zarówno przy zawieraniu nowych umów najmu jak i w wyniku indeksacji tych obecnych. Dodatkowo najemcy muszą się liczyć ze wzrostami opłat eksploatacyjnych. W poszukiwaniu oszczędności, zwłaszcza w nowych budynkach, częściej zawierane są dłuższe, siedmioletnie umowy najmu, które mają równoważyć wynajmującym wzrost kosztów wykończenia powierzchni i pozwalają zaoferować najemcom biuro w dobrym standardzie – komentuje Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja właściciela, Savills.

Od dłuższego czasu czynsze nominalne za najlepsze nieruchomości biurowe w Warszawie pozostają na stabilnym poziomie. Miesięczne stawki w najbardziej prestiżowych lokalizacjach strefy Centrum utrzymały się w przedziale 21-25,5 euro za mkw. miesięcznie, jednak w kilku budynkach zauważalny jest trend wzrostowy. Na Służewcu czynsze nadal plasują się w przedziale 13-15 euro za mkw. miesięcznie. Zgodnie z danymi Savillsa, na koniec września 2022 roku współczynnik powierzchni niewynajętej w strefie centralnej miasta wyniósł 11,1 proc., a w strefie pozacentralnej 13 proc.