Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) za trzeci kwartał 2021 roku. Źródłem informacji są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych (BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers, Cresa, Cushman&Wakefield, JLL, Knight Frank, Savills), a podsumowanie dotyczy istniejących zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytku, wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.

W okresie od lipca do września 2021 roku do użytkowania oddano cztery inwestycje o łącznej powierzchni biurowej wynoszącej 19,3 tys. mkw. Największymi inwestycjami ukończonymi w tym okresie były: Kolońska Park (7,9 tys . mkw., Dzida-Jazgar) w Katowicach oraz druga faza projektu Ocean Office Park A (5,2 tys. mkw., Cavatina) w Krakowie. Od początku 2021 roku na rynek dostarczono łącznie 15 budynków o powierzchni biurowej prawie 146 tys. mkw.

Na koniec III kwartału 2021 roku współczynnik pustostanów oszacowany dla ośmiu głównych rynków regionalnych kształtował się na poziomie 13,5 proc., co daje łącznie 805,7 tys. mkw. powierzchni biurowej dostępnej do wynajęcia od zaraz (poziom wyższy zarówno od tego w poprzednim kwartale – o 0,1 p.p., jak i od odnotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku o 1,6 p.p.). Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w Łodzi (16,8 proc.), zaś najniższy w Szczecinie – 5,8 proc.

Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe na ośmiu rynkach regionalnych osiągnął 113,1 tys. mkw. Łącznie od początku roku popyt na biura poza Warszawą wyniósł 379,5 tys. mkw. Najwyższy udział w strukturze popytu w III kwartale 2021 roku przypadł na nowe umowy – 66 proc., udział renegocjacji wyniósł 26 proc., a ekspansje obejmowały zaledwie 8 proc. wszystkich transakcji. Ponad połowa powierzchni biurowej wynajętej w miastach regionalnych w III kwartale znajdowała się w dwóch największych ośrodkach biurowych – w Krakowie i Wrocławiu.

Największymi transakcjami zawartymi od lipca do września 2021 roku były: renegocjacja umowy przez poufnego najemcę z sektora bankowego w budynku Olivia Star w Gdańsku na 5,4 tys. mkw., oraz dwie umowy przednajmu w Krakowie zawarte przez Pepsico w budynku Brain Park A na 5,3 tys. mkw., a także przez poufnego najemcę z branży produkcyjnej w budynku MK29 na 5,1 tys. mkw.