Kluczowe dane liczbowe za rok 2020:

Szacunkowa docelowa wartość inwestycji rozpoczętych w 2020 r. - 424,9 mln euro

Transakcje sprzedaży w 2020 r. - Equal Business Park w Krakowie: budynki A, B, C (Apollo-Rida / Ares) oraz sprzedaż 65% udziałów w Chmielnej 89 w Warszawie (Madison International Realty)

Wartość transakcji sprzedaży - ok. 206,5 mln euro

Szacunkowa docelowa wartość rynkowa całego portfela - 1,15 mld EUR

Rok 2020 był testem warunków handlowych wielu firm i był czasem wielkiego wyzwania dla całej branży nieruchomości. Jednak Cavatina Holding, dla którego rok 2020 był rekordowy, jest przykładem firmy, która dobrze radzi sobie w trudnych warunkach gospodarczych i potrafi reagować na wyzwania.

Według danych JLL w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku na rynku biurowym w Polsce zrealizowano transakcje o wartości ponad 1,54 mld euro. Umowy sprzedaży projektów Cavatina stanowiły 13% całkowitego wolumenu inwestycyjnego polskiego sektora biurowego. W czerwcu 2020 roku ogłoszono, że fundusze Apollo-Rida Poland zakupiły budynki A, B i C w kompleksie Equal Business Park w Krakowie, realizowanym przez Cavatina Holding. Według JLL, która doradzała kupującemu, transakcja była jedną z dziesięciu największych transakcji sprzedaży biurowca poza Warszawą. We wrześniu fundusz zarządzany przez Madison International Realty kupił 65% udziałów Cataviny w biurowcu Chmielna 89 w Warszawie.

Cavatina specjalizuje się w projektach wielofunkcyjnych i jest bardzo aktywna na rynkach regionalnych. Świadczy o tym działalność Grupy prowadzona nie tylko w Warszawie, ale także w Bielsku-Białej, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. Wielofunkcyjne budynki grupy są otwarte na dzielnice miast i ich społeczności, są bardzo dobrze zlokalizowane i mają rozbudowaną funkcję mieszkalną. Dobrym przykładem takiego podejścia jest umowa najmu podpisana pod koniec grudnia z ING Tech Poland na ponad 16 600 mkw. W kompleksie Global Office Park w Katowicach. Była to jedna z największych transakcji tego typu na polskim rynku w 2020 roku.

Stawiamy na inwestycje miejskie, które łączą w sobie mieszkania, biura, usługi i kulturę, ponieważ są lepiej zaprojektowane, usprawniają funkcjonowanie miasta i są bardzo dobrze odbierane przez lokalne społeczności. Mając na uwadze wyzwania tego roku, chcemy, aby nasze projekty wyróżniały się jakością architektury i zawierały rozwiązania gwarantujące wyższy standard BHP.

Daniel Draga, Wiceprezes Zarządu Cavatina Holding

Przyszłość należy do zastosowań mieszanych

Według Cavatiny przyszłość polskich miast i sektora nieruchomości leży w inwestycjach wielofunkcyjnych, w tym mieszkań na wynajem. W portfolio Grupy Cavatina znajduje się już kilka takich projektów. W 2021 roku firma będzie rozwijać kolejne obiekty, które będą miały zróżnicowaną funkcjonalność, dostosowaną do potrzeb najemców, pracowników i społeczności lokalnych.

Uważamy, że znaczący element mieszkaniowy w projektach wielofunkcyjnych, które stanowią znaczną część inwestycji Grupy, będzie miał pozytywny wpływ na wycenę aktywów biurowych Cavatiny. Segment mieszkań na wynajem, w którym działa również grupa, pozwoli na realizację inwestycji zróżnicowanych zarówno pod względem funkcjonalności, jak i źródeł przychodów.

Daniel Draga, wiceprezes wykonawczy w Cavatina Holding

W Polsce segment najmu instytucjonalnego to tylko około 4-5 proc. Rynku. W skali globalnej to ponad 25 proc. Rozwój sektora prywatnego najmu przyspieszy w latach 2021-2022 i doprowadzi do wzrostu potencjalnych dochodów z najmu oraz wartości portfela. Cavatina planuje wywrzeć znaczący wpływ na ten rynek, stając się operatorem ponad 2200 mieszkań na wynajem, rozwijając nowoczesną platformę i scentralizowany system zarządzania najmem.

Zdaniem firmy, inwestycje, które rozpoczną się od razu, mają duże szanse powodzenia, gdyż będą bardzo odpowiadały aspiracjom wielu firm planujących nową aranżację pracy biurowej w nowoczesnych komfortowych warunkach w dobie post-COVID. Firma ma zapewnione projekty, które pozwolą jej mieć w księgach milion mkw. Do końca 2025 roku.