Jesteśmy w trakcie ewolucji rynku biurowego. Część firm wciąż opracowuje strategie dotyczące modelu pracy, w tym zapotrzebowania na powierzchnię biurową, ale na rynku jest już widoczna rosnąca aktywność najemców. Nadal obserwujemy zainteresowanie nowymi powierzchniami – szczególnie wśród firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu – BPO, SSC. Z kolei w procesie decyzyjnym bardzo istotne są kwestie związane z ESG i to, czy i jakie rozwiązania wspierające wdrażanie jego wymogów przez najemców posiada budynek – wyjaśnia Paweł Skałba, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych, Colliers.

Największy wolumen transakcji z udziałem ekspertów Colliersa w I połowie 2022 roku odnotowano w Warszawie (34,3 tys. mkw.), Poznaniu (12,6 mkw.) i Krakowie (12,2 tys. mkw.). Wynik w stolicy Wielkopolski zapewnił Colliersowi pozycję lidera w regionie wśród firm doradczych w transakcjach dotyczących reprezentacji najemcy.

W I połowie 2022 roku pion Reprezentacji Właściciela sfinalizował transakcje na 75,2 tys. mkw., z czego zdecydowana większość dotyczyła rynku warszawskiego. Obserwujemy duży wzrost aktywności najemców w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku, co potwierdza wzrost popytu na rynku warszawskim o 92 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Zdecydowana większość transakcji sfinalizowanych w I półroczu przez pion reprezentacji wynajmującego to renegocjacje, których udział w popycie na powierzchnie biurowe stale rośnie – mówi Izabela Kapil, dyrektor Pionu Reprezentacji Właściciela w Dziale Powierzchni Biurowych, Colliers.

W transakcjach reprezentowanych przez Colliersa dominowały renegocjacje i ekspansje. Nowe umowy objęły ponad 70 tys. mkw. biur, co potwierdza rosnącą aktywność najemców.

Jak widać, wbrew pierwotnym przypuszczeniom, pandemia nie spowodowała zniknięcia biur z rynku. Niektóre firmy, jak np. City Space, nie tylko zdecydowały się zostać w zajmowanej od lat lokalizacji, ale nawet dokonały ekspansji. Tym, co się zmieniło, jest natomiast model pracy. W dużej część firm zmienił się na hybrydowy, co wymusiło na najemcach dostosowanie powierzchni biurowych do nowych realiów i potrzeb pracowników – opowiada Paweł Skałba.

Wśród największych transakcji I połowy tego roku z udziałem ekspertów Colliersa można wymienić: renegocjację i ekspansję wynajmowanej w Placu Unii powierzchni przez ING Bank Śląski, w której Colliers reprezentował właściciela budynku, a także renegocjację umowy najmu 8,5 tys. mkw. w budynku Park Rozwoju na warszawskim Mokotowie przez firmę Schneider Electric oraz odnowienie kontraktu najmu 7,5 tys. mkw. przez OLX w biurowcu Maraton A w Poznaniu, w których Colliers reprezentował najemcę.

W I połowie tego roku tylko w Warszawie wynajęto niemal 480 tys. mkw. powierzchni biurowej. To więcej niż w rekordowych latach 2018 i 2019. Stało się tak za sprawą odblokowanej decyzyjności najemców z minionego roku. Popyt na powierzchnie biurowa wzrósł prawie dwukrotnie w porównaniu do I połowy 2021 roku.

Wzrost popytu przełożył się na spadek wskaźnika wolnej powierzchni, który w stolicy wynosi obecnie 11,9 proc. (w porównaniu do 12,5 proc. w I połowie 2021 roku). Z kolei na dziewięciu największych rynkach Polski wskaźnik ten wzrósł i wynosi obecnie 13,6 proc. (w porównaniu do 12,9 proc. w I połowie 2021 roku). W całym kraju do wynajęcia od zaraz jest 1,7 mln mkw. powierzchni.

Silne odbicie rynku po stronie popytu wpłynęło na ustabilizowanie współczynnika powierzchni niewynajętej w Warszawie na poziomie 11,9 proc., co przekłada się na prawie 748 tys. mkw. dostępnej przestrzeni. W budowie jest kolejne 240 tys. mkw. Malejąca podaż oraz utrzymanie dynamiki popytu, które przewidujemy, może spowodować powstanie luki podażowej na stołecznym rynku. W efekcie może dojść do wzrostu bazowych stawek czynszu w nowych projektach położonych w strefie centralnej, które aktualnie kształtują się na poziomie 19-25 euro za mkw. za miesiąc. Jesteśmy więc w momencie, kiedy najemcy aktywnie szukają biur i chcą już teraz zabezpieczyć atrakcyjną powierzchnię na dobrych warunkach – podkreśla Paweł Proński, dyrektor w Dziale Powierzchni Biurowych w Colliers.