Na koniec czerwca 2022 roku zasoby biurowe Wrocławia wyniosły 1,28 mln mkw., co pozwoliło utrzymać miastu pozycję wicelidera pod względem wielkości wśród rynków regionalnych w Polsce.

Wrocław od lat uchodzi za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast pod względem jakości życia oraz potencjału dla biznesu. Działa tu 28 uczelni wyższych, które każdego roku kończy ponad 27 tys. absolwentów – komentuje Maciej Moralewicz, dyrektor regionalny w Knight Frank.

Wrocławska powierzchnia biurowa od początku roku powiększyła się o blisko 38,2 tys. mkw. W II kwartale 2022 roku do użytku oddano jedynie The Park Wrocław, w którym na wynajem przeznaczone jest 2 tys. mkw.

We Wrocławiu w trakcie realizacji znajduje się blisko 103,3 tys. mkw. powierzchni biurowej. Gdyby wszystkie budowy zostały ukończone zgodnie z planowanym harmonogramem, ponad połowa powstającej powierzchni może zostać dostarczona na rynek jeszcze w tym roku. Największymi inwestycjami w trakcie budowy są Infinity (22 tys. mkw., Avestus) oraz Centrum Południe III (20 tys. mkw., Skanska).

Wolumen wynajętej powierzchni w II kwartale 2022 roku wyniósł ponad 25,6 tys. mkw., co było zbliżonym wynikiem do osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zarejestrowany we Wrocławiu popyt stanowił 13,5 proc. wszystkich transakcji zawartych w miastach regionalnych od kwietnia do czerwca 2022 roku. Przyglądając się bliżej strukturze transakcji, w wolumenie transakcji dominowały nowe umowy – 51 proc. (z czego umowy pre-let na poziomie 20 proc.), zaś renegocjacje odpowiadały za blisko 28 proc. umów. Ekspansje odpowiadały za 21 proc. wynajętej w II kwartale 2022 roku powierzchni – dodaje Katarzyna Bojar, młodszy konsultant w dziale Badań Rynku w Knight Frank.

Niska nowa podaż oraz wysoki popyt wpłynęły na spadek wskaźnika pustostanów, który na koniec czerwca 2022 roku wyniósł 14,8 proc. W porównaniu do poprzedniego kwartału współczynnik obniżył się o 1 pp., a rok do roku o 0,7 pp.

Czynsze wywoławcze we Wrocławiu na koniec II kwartału pozostawały na stabilnym poziomie i wahały się od 10 do 16 euro za mkw. miesięcznie.