Polska część globalnego giganta ma ugruntowaną pozycję w Grupie – czego dowodem było powierzenie w zeszłym roku Pawłowi Brodzikowi i Rajmundowi Węgrzynkowi kluczowych ról w utworzonym Centrum Regionalnym HUB CEE.

Szybka reorganizacja i terminowa realizacja projektów

W miniony rok rynek nieruchomości wkroczył z impetem, po czym po dwóch miesiącach został postawiony, jak i inne gałęzie gospodarki, w obliczu trudnej sytuacji epidemicznej, ograniczeń w funkcjonowaniu i nowych wymogów bezpieczeństwa. W przypadku Tétris jako firmy przede wszystkim działającej w terenie, przy wykonywaniu powierzchni biurowych, hotelowych i handlowych, nie było mowy o przejściu wszystkich na tryb pracy zdalnej. Podczas gdy architekci firmy musieli przez jakiś czas zamienić pracę u klienta i biurze na home office, inne zespoły zmuszone były się przeorganizować.
 
- Dzięki zespołowi Tétris, temu wewnętrznemu i temu tworzonemu przez naszych zaufanych podwykonawców, przeszliśmy pomyślnie bardzo trudny test. W obliczu ciągle zmieniających się wytycznych, potrzeby zadbania przede wszystkim o bezpieczeństwo ludzi, ale też i ciągłość realizacji projektów, dokonaliśmy szybkiej reorganizacji sposobu pracy. W efekcie sprawnie realizujemy nasze zobowiązania i pozyskujemy nowe znaczące projekty - mówi Paweł Brodzik, Dyrektor Zarządzający Tétris w Polsce, Lider Hubu CEE.

Koordynacja dostaw materiałów, prac podwykonawców i nadzoru project menadżerów, tak aby w danej chwili w pomieszczeniu przebywała odpowiednia liczba osób stanowiło wyzwanie, z którym Tétris szybko się uporał. Do tego zarządzenia wymagała kwestia częściowej zmiany dostawców, aby uniknąć opóźnień w dostępności materiałów w związku z lockdownem.

- Dla mnie najważniejsze w biznesie są relacje z ludźmi. Ten rok tylko wzmocnił moje przekonanie. Rok 2020 był swoistym poligonem nowych doświadczeń, a o sukcesie, jakim dla Tétris jest utrzymanie zespołu jako najważniejszej wartości firmy, oraz zachowanie skali działalności, zadecydowały właśnie relacje. Te wewnętrzne oraz z podwykonawcami i klientami. Dziękuję Zespołowi za odpowiedzialność, otwartość na zmiany i kreatywność przy rekonfiguracji naszego działania. Uważam też, że nasze osiągnięcia zeszłego roku są dobrym prognostykiem na bieżący - mówi Rajmund Węgrzynek, Dyrektor Zarządzający Tétris w Polsce i CEE.

Utrzymanie skali działania pomimo rynkowych zawirowań i wzmocnienie obecności w regionach
W efekcie Tétris w 2020 r. realizował w różnym zakresie 190 projektów o łącznej powierzchni ponad 170 000 mkw. – to wartości zbliżone do roku 2019.

- Patrząc na 2020 r. cieszę się nie tylko z tego, że z powodzeniem realizowaliśmy projekty na szeroką skalę, ale także z tego, że pozyskaliśmy nowych klientów i zlecenia na 2021 r. Sporo z tych nowych umów, to współpraca z międzynarodowymi korporacjami i budżety na realizację powierzchni sięgające nawet 100 mln zł - mówi Paweł Brodzik, Dyrektor Zarządzający Tétris w Polsce, Lider Hubu CEE.

Od kilku lat Tétris stawia także na rozwój za pośrednictwem swoich biur regionalnych w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu. W efekcie w 2020 r. firma zwiększyła skalę działania poza Warszawą, zbudowała dodatkową sieć zaufanych podwykonawców i realizuje projekty od Międzyzdrojów po Karpacz. Tylko we Wrocławiu i Krakowie, lider branży fit-out zrealizował prace na ponad 18 tys. mkw. powierzchni.

Hub CEE pod sterami polskich menadżerów

W 2020 r. Tétris utworzył Centrum Regionalne (Hub) CEE, aby wzmocnić międzynarodową współpracę przy obsłudze klientów działających w wielu lokalizacjach. W skład Hubu wchodzą obecnie Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry. Maksymalne uproszczenie procesu składania zamówień przez klientów międzynarodowych via pojedynczy punkt kontaktu oraz budowa lokalnych struktur z myślą również o firmach krajowych – to główne zadania nowej struktury.

Tworząc Hub Tétris skorzystał z 20-letniego doświadczenia managerów kierujących polską spółką. Paweł Brodzik, do tej pory Dyrektor Zarządzający Tétris w Polsce, został Liderem Hubu (Polski i pozostałej części CEE). Rajmundowi Węgrzynkowi, do tej pory także Dyrektorowi Zarządzającemu polskimi strukturami Tétris, powierzono funkcję Dyrektora Zarządzającego na Polskę i CEE.

Co przyniesie 2021 r.?

Zdaniem Tétris, zmiany rynkowe wywołane pandemią sprawiły, że coraz więcej firm poszukuje profesjonalnego partnera do prowadzenia projektów z zakresu fit-out. Szukają one optymalizacji kosztowych i chcą ograniczyć wydatki bez rezygnacji z zaplanowanych działań rozwojowych. Tétris jest w stanie zapewnić takim klientom nadzór i poprowadzenie projektu na każdym etapie przy spełnieniu oczekiwań, ale i znalezieniu oszczędności. Value engineering to kompetencja, która w nadchodzącym czasie będzie nie do przecenienia.

- Przyglądamy się także mocno zmieniającemu się rynkowi retail. Kierunek jego ewolucji jeszcze nie został jednoznacznie wyznaczony. A będzie miał wpływ na wiele organizacyjnych i logistycznych elementów – od przeznaczenia istniejących i powstających obiektów, poprzez konstrukcję nowych umów najmu, aż po rozdzielenie odpowiedzialności za różne ich funkcje - mówi Rajmund Węgrzynek, Dyrektor Zarządzający Tétris w Polsce i CEE.

Ponadto, obserwując rosnące potrzeby klientów, Tétris stopniowo rozbudowuje swój zakres działań o dodatkowe kompetencje i jest w stanie zapewnić usługi zarówno wewnątrz, jak i w coraz większym stopniu na zewnątrz budynków.

Mocno rozwijającym się w Polsce nowym segmentem są projekty z kategorii living – mieszkania na wynajem i apartamenty wakacyjne. Tu Tétris ma już znaczące doświadczenie i wypracowane procesy, realizuje aktualnie kilka tego typu projektów i pozyskuje kolejnych klientów.

- Duże projekty z rynku hospitality pozwoliły nam się świetnie przygotować do pracy np. przy całych osiedlach mieszkań na wynajem. Wysokiej jakości estetyka, wytrzymałość zastosowanych rozwiązań i powtarzalność, to tu kluczowe aspekty. Obecnie pracujemy między innymi przy projekcie ok. 360 apartamentów powstających zgodnie z naszym designem w Wave Międzyzdroje i w planach mamy kolejne działania z tego zakresu - mówi Paweł Brodzik, Dyrektor Zarządzający Tétris w Polsce, Lider Hubu CEE.