Co to jest PropTech? Czy mógłbyś szczegółowo wyjaśnić, co kryje się za tym terminem?
PropTech wywodzi się z Property and Technology i jest w zasadzie każdą platformą aplikacji i technologią, która pomaga rynkowi nieruchomości wejść na rynek cyfrowy, ułatwiając życie ludzi z branży nieruchomości dzięki automatyzacji i cyfryzacji.

Jak PropTech ma zmienić rynek nieruchomości?
Oczekuje się, że całkowicie zmieni sposób, w jaki obecnie funkcjonują nieruchomości. W tej chwili, na przykład, w zarządzaniu zasobami, wszyscy nadal używają plików Excela i dziesiątek różnych programów lokalnych w starym stylu, które od lat są rozwijane lokalnie przez inżynierów oprogramowania, ale zwykle nie są zintegrowane i bez dobrego doświadczenia użytkownika. Zasadniczo PropTech przyniesie rozwiązania przekrojowe, w których wszystkie dane będą w jednym miejscu. Jeśli mówimy o nieruchomościach komercyjnych, będzie to kwestia tego, jak usprawnić zarządzanie nieruchomościami związanymi z aktywami. Wszystkie dane będą w jednym miejscu, dzięki czemu różne osoby, właściciele nieruchomości, najemcy, właściciele nieruchomości, firmy zarządzające aktywami będą podłączeni do jednego systemu. Chodzi o wspólne dane, wspólną gospodarkę. Krótko mówiąc, PropTech jest tutaj, aby uprościć procesy i zaoszczędzić czas ludziom i użytkownikom rynku nieruchomości.

Jakie są następne duże rzeczy, nad którymi pracujesz?
W tej chwili pracowaliśmy nad czterema różnymi rzeczami. Jednym z nich jest znalezienie nowych najemców on-line; drugim jest utrzymanie ich w domu za pomocą aplikacji do obsługi najemców, która pomaga właścicielom w lepszym zrozumieniu potrzeb ich najemców, a także ich pracowników. Dwie inne rzeczy, nad którymi obecnie pracujemy, to program do zarządzania aktywami zbudowany przez fińską firmę Assetti, który robi dokładnie to, o czym wspomniałem wcześniej, co oznacza korzystanie z różnych narzędzi używanych obecnie przez głównych zarządców nieruchomości i zarządzających długiem, takich jak Excel, SAP itp. ., łącząc je i zastępując je w celu lepszego zrozumienia całego portfela zarządzania aktywami. Czwartą rzeczą, nad którą pracujemy, jest oprogramowanie, które stara się prognozować problemy związane z wyposażeniem nieruchomości i umożliwia lepszą kontrolę i lepsze monitorowanie stanu technicznego sprzętu (wentylacja, klimatyzacja, system przeciwpożarowy itp.) zasób.

 

Czy Covid-19 wpłynie na rynek nieruchomości w dłuższej perspektywie?
Kontrakty, które zostały podpisane przed Covid-19 na 5-10 lat, pomogą niektórym firmom kontynuować normalną działalność. Rynek magazynowy będzie się dalej rozwijał, a na rynek biur komercyjnych będzie to miało negatywny wpływ - ludzie będą chcieli wrócić do biura, ale prawdopodobnie 20% czasu spędzonego w biurze, zanim Covid-19 zostanie przekształcone w biuro domowe (1 dzień w tygodniu). O tym rozmawialiśmy i doświadczyliśmy z niektórymi najemcami, ludzie muszą wracać do biura, ale będzie więcej elastyczności, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie dojeżdżasz pociągami, autobusami i metrem. Może niektóre firmy pójdą na skrajności i będą pracować głównie z domu.

Jakie są Twoje ulubione rozwiązania PropTech?
To byłoby wszystko, co łączy ludzi, każde narzędzie, które sprawia, że ​​spędzamy mniej czasu na telefonie, a więcej na interakcji. Po Covid-19 przegapimy wzajemne interakcje, więc mamy wielkie szczęście, że możemy uruchomić Spaceflow, który jest naszą aplikacją społeczną w nieruchomościach mieszkalnych i komercyjnych. Myślę, że w dzisiejszych czasach bardzo ważne jest, aby ludzie byli połączeni ze wszystkimi ludźmi w ich dzielnicy mieszkalnej, tak samo jak w biurze.