Rise.pl to polski operator powierzchni biurowych zajmujący pozycję jednego z liderów rynku elastycznych biur w kraju. Firma zarządza obecnie siedmioma lokalizacjami w Krakowie o łącznej powierzchni ponad 14 000 mkw., mieszczących ponad 2200 stanowisk pracy oraz 57 sal konferencyjnych. Najemcami przestrzeni w biurach firmy, obok młodych polskich startupów, są m.in. PepsiCo, Savills oraz globalni liderzy branż technologii, doradztwa biznesowego i oprogramowania dla biznesu.

70% więcej powierzchni i 4 nowe lokalizacje

Na początku sierpnia br. Rise.pl ogłosiło rozpoczęcie procesu rebrandingu swoich dotychczasowych biur na Chillispaces.com. Wprowadzenie nowej marki to ważny etap rozwoju portfolio firmy, która na przełomie roku planuje poszerzenie swojej działalności o lokalizacje w północnej i centralnej Polsce. Rise.pl pełnić będzie odtąd rolę spółki parasolowej, zarządzającej szerokim portfelem biur elastycznych oraz przestrzeni coworkingowych.

W IV kwartale 2020 i I kwartale 2021 roku otwarte mają zostać cztery kolejne biura serwisowane Chillispaces.com: w Łodzi, Bydgoszczy, Rzeszowie i Gdańsku, a portfolio marki urośnie do 11 lokalizacji. Łączna powierzchnia elastycznych przestrzeni oferowanych przez firmę po uruchomieniu nowych biur ma urosnąć o ponad 70% - do 24 000 mkw., a liczba dostępnych stanowisk pracy o blisko 80% - do 4000. We wszystkich lokalizacjach znajdzie się około 100 sal konferencyjnych. Jak zauważa Robert Jarząbek, Współwłaściciel Rise.pl i Chillispaces.com, przełom 2020 i 2021 roku to okres najszybszego rozwoju w historii firmy.  

Po 14 latach zbierania doświadczeń w południowej Polsce i zbudowaniu w niej pozycji lidera idziemy o krok dalej. Chillispaces.com łączy jakość i wiedzę Rise.pl z nową dynamiką oraz gotowością na coraz szybciej ewoluujące potrzeby najemców. Zainteresowanie biurami serwisowanymi w Polsce stale rośnie. Dynamika rozwoju branży w ostatnich miesiącach dodatkowo wzrosła wraz z coraz większą liczbą atrakcyjnych możliwości podnajmu. Czujemy, że posiadana przez nas wiedza i praktyka elastycznej współpracy z klientami to ogromny kapitał. Chcemy go przenieść do nowych lokalizacji, w których rynek flex wciąż nie jest nasycony i daje nowe możliwości rozwoju

- komentuje Robert Jarząbek, Współwłaściciel Chillispaces.com i Rise.pl.

Do 2030 roku 30% biur będzie elastycznych

Biura w modelu flex charakteryzują się m.in. płaskimi kosztami i elastycznymi warunkami najmu, w których odnajdą się zarówno duże firmy, jak i kilkuosobowe zespoły. Model pozwala szybko reagować na zmniejszanie się lub zwiększanie zapotrzebowania firmy na powierzchnię biurową – np. w związku ze skalą zatrudnienia czy organizacją pracy.

Jak zauważa Piotr Augustyn, Współwłaściciel Chillispaces.com i Rise.pl, uruchomienie Chillispaces.com i dynamiczny rozwój firmy w 2020 i 2021 roku to wynik obserwacji wynikających z wieloletniej aktywności na rynku biur serwisowanych. Zapotrzebowanie na tzw. flex office w ostatnich latach dynamicznie wzrosło, a zainteresowanie tą formą najmu dodatkowo napędzane jest przez pandemię koronawirusa – zarówno na świecie, jak i w Polsce.

Według raportu firmy JLL, w latach 2014-2019 rynek flex office na świecie urósł o 25%. Jak dodają badacze, elastyczne modele najmu mają do 2030 roku objąć aż 30% przestrzeni biurowej na świecie. Flex office stanowi najlepszą odpowiedź na potrzeby firm związane z gotowością na stałe zmiany w sposobie organizacji pracy czy w zakresie mobilności pracowników. Już w ostatnich latach najemcy zwracali coraz większą uwagę na krótkie umowy najmu, efektywność kosztową, możliwość szybkiej ewolucji biura w związku z cyfryzacją pracy. Nie trzeba chyba dodawać, że te czynniki są i będą brane pod uwagę w firmowych strategiach uwzględniających wpływ COVID-19 na biznes. Zyskiwać będą w tej sytuacji operatorzy, których oferta jest rzeczywiście elastyczna i gotowa na nowe zasady

- komentuje Piotr Augustyn.  

paugustyn.jpg

Przy ocenie potencjału rynku flex office warto zwrócić uwagę na oczekiwania wyrażane przez pracowników. Według badań Pracuj.pl aż 9 na 10 Polaków pracujących zdalnie w trakcie pandemii chce przynajmniej częściowo korzystać z tego modelu także po zniesieniu ograniczeń, ale w tym samym czasie 57% bardziej doceniło możliwość spotkań ze współpracownikami, jaką daje praca w biurze. Elastyczność flex office jest także ważna dla specyficznej grupy firm, jaką są startupy, dysponujące bardzo dużym potencjałem wzrostu. Korzystając z flex office nie muszą one zmieniać często lokalizacji, bo powierzchnia biura w modelu flex rośnie wraz z nimi.

Elastycznie, z dobrym designem i szybko

Biura Rise.pl obok elastycznych umów najmu i zwinnej współpracy z najemcami wyróżniają się na polskim rynku m.in. wysokiej jakości designem przestrzeni, obecnością stref chillout i cocktail barów w częściach wspólnych, wyposażeniem w ergonomiczne meble i biurka sterowane elektrycznie. Ponadto firma oferuje dostęp do szybkiej sieci LAN dostosowywanej elastycznie do potrzeb najemców, w tym specyficznych wymogów firm z branży nowych technologii. Biura Rise.pl dostosowane są również do świadczenia usług wirtualnych biur i emergency office, a także – w wybranych lokalizacjach – umożliwiają najem w modelu tradycyjnego coworkingu.

Obecne czasy są dobrym testem tego, jak elastyczne w rzeczywistości są oferty operatorów biur. Już teraz wiele firm zastanawia się, czy sztywne umowy najmu na kilkadziesiąt miesięcy mają sens w obliczu zmian rynkowych lub rosnącej roli pracy zdalnej. Jednocześnie nie chcą rezygnować np. z firmowego brandingu, dopasowanego wystroju, odpowiedniego wyposażenia czy dobrej infrastruktury sieciowej. Obserwujemy więc ożywienie zainteresowania klientów nie tylko biurami flex, ale także m.in. usługami wirtualnych biur czy tzw. emergency office. Tendencje te zarówno obecnie, jak i długoterminowo będą sprzyjać dynamicznemu rozwojowi rynku biur elastycznych – podsumowuje Piotr Augustyn.

Źródło – Linkleaders