Warszawa wciąż stanowi główny kierunek inwestycyjny w Polsce w kategorii nieruchomości biurowych. W mgnieniu oka panorama miasta wzbogaca się w nowe wieżowce, a chętnych na wynajmowanie powierzchni biurowych nie brakuje. Jak donoszą raporty dotyczący rozwoju rynku nieruchomości w Polsce: pod koniec 2018 roku w Warszawie istniało ponad 5,4 mln mkw nowoczesnej powierzchni biurowej. Nie sposób dokładnie oszacować biur powstających w kamienicach i mieszkaniach, a wiele przedsiębiorstw decyduje się na takie rozwiązanie. Dlaczego? Zastanówmy się!

 

BIURO W KAMIENICY  W WARSZAWIE – BILANS ZYSKÓW I STRAT

Niewątpliwie wynajem biura w starej kamienicy ma swoje zalety. Dodatkowo jeśli jest to wyrestaurowany budynek, to ogromnym atutem jest bez wątpienia klimat, który zapewnia praca w mieszkaniu z historią. Małe i średnie firmy skupiają się także na aspekcie finansowym – wynajem biura w kamienicy jest znacznie mniejszym obciążeniem firmowego budżetu. Decydującymi zaletami są także nieskomplikowane umowy najmu, niskie kaucje i wynajem na czas nieokreślony z możliwością wypowiedzenia bez żadnych kar umownych. Kolejnym atutem jest dogodna lokalizacja biura. Zazwyczaj stare kamienice mieszczą się w najatrakcyjniejszych miejscach w mieście – np. na Starym Mieście, na którym nasze oko nie dostrzeże nowoczesnych wieżowców biurowych.

Jednak warto także zastanowić się nad wadami wynajmu biur w kamienicy. Największą stratą takiego rozwiązania jest problem z miejscami parkingowymi. Jest ich niewiele albo nie ma ich wcale i są zarezerwowane dla mieszkańców kamienicy. To największa strata w stosunku do biura w nowoczesnym biurowcu, który dysponuje podziemnym parkingiem. Kolejne braki podczas wynajmowania biura w kamienicy to często brak klimatyzacji, brak możliwości zmiany układu pomieszczeń pod swoje preferencje, brak ochrony i nadzoru nad budynkiem. Wadą jest często także niższy standard samego budynku i problem z organizacją remontu.

Zatem czy wynajem powierzchni w biurowcu ma tylko zalety?

 

BIURO W NOWOCZESNYM WIEŻOWCU W WARSZAWIE

Bez wątpienia wynajem biura w nowoczesnym wieżowcu niesie ze sobą ogrom plusów. Do największych należą nie tylko bezpieczne umowy bez możliwości wypowiedzenia jej z dnia na dzień, a także możliwość zaaranżowania przestrzeni biurowej zgodnie ze swoimi preferencjami. Dla pierwszych najemców często pojawia się także szansa na konsultacje z projektantem inwestycji i zmiana rozmieszczenia pomieszczeń czy określenie ich wielkości. Duże firmy decydując się na długi okres najmu mają także szansę wynegocjować atrakcyjny okres bezpłatnego najmu – tzw. „rent free”. Dodatkowo biurowce dysponują całodobową ochroną, monitoringiem, recepcją, serwisem, sprzątaniem i organizacją napraw poza godzinami pracy. Kolejnym plusem jest przestrzeń dla pracowników, możliwość stworzenia openspace’u czy dużych sal konferencyjnych z dobrą akustyką i sprzętem audio. Wiele przedsiębiorstw ceni sobie także posiadanie firmowych sąsiadów, z których usług mogą korzystać od ręki.

Oczywiście w każdym rozwiązaniu można dopatrzeć minusy. Do głównych wad wynajmu biura w biurowcu można zaliczyć bardzo wysokie opłaty gwarancyjne (kaucje), które często wynoszą nie mniej niż trzymiesięczny czynsz z doliczonymi kosztami eksploatacyjnymi i opłatami za miejsca parkingowe. Dla niektórych firm wyzwaniem finansowym mogą się także okazać umowy, który podpisywane są na dłuższe okresy – to często min. 3 lub 5 lat. W związku z karami za zerwanie umów, bywa, że firma decydująca się na wynajem przestrzeni w biurowcu musi wykazywać stabilność finansową.

Jedno jest pewne, zarówno dynamicznie powstające biurowce jak i historyczne warszawskie kamienice, znajdują swoich zwolenników. Przy odpowiedniej aranżacji i zaadaptowaniu pomieszczeń, oba rodzaje budynków mogą okazać się świetnym miejscem do pracy.

 

 

Źródło: Forbis Group