BREEAM Awards to coroczny konkurs organizowany przez międzynarodową instytucję certyfikującą BRE (Building Research Establishment) Global. Uroczyste rozstrzygniecie konkursu odbyło się w ostatnich dniach. W kategorii najbardziej ekologicznych obiektów w Europie Środkowo-Wschodniej zwyciężył warszawski biurowiec Wronia 31, pokonując w finale pięciu konkurentów z Polski, Turcji i Rumunii.

Mieszczący się na warszawskiej Woli w bliskim sąsiedztwie Placu Europejskiego i stacji warszawskiego metra Rondo Daszyńskiego, piętnastokondygnacyjny budynek Wronia 31 oferuje blisko 16 tys. m. kw. powierzchni biurowej. W 2017 roku obiekt trafił do portfolio nieruchomości zarządzanych przez BNP Paribas Real Estate Poland.

Od początku projekt realizowany był zgodnie ze standardami ekologicznego budownictwa BREEAM. W sierpniu 2018 roku Wronia 31 otrzymała ekologiczny certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding dla etapu Post Construction. Był to drugi w historii i pierwszy od blisko 5 lat biurowiec z tak wysoką oceną w Polsce. Co istotne, obecnie jest to jedyny obiekt biurowy w Polsce certyfikowany w najnowszym systemie BREEAM International 2013 News Construction z tak wysoką notą.

"To jeden z bardziej prestiżowych biurowców w Warszawie, w całości realizowany według zasad zrównoważonego budownictwa. Przyznana nagroda świadczy o wysokiej klasie obiektu oraz zarządzeniu nim, zgodnie z najwyższymi standardami rynkowymi, uwzględniającymi wszelkie aspekty poszanowania dla środowiska" - Joanna Wiczyńska z Działu Zarządzania Nieruchomościami BNP Paribas Real Estate.

Certyfikat BREEAM In-Use jest jednym z najbardziej wiarygodnych narzędzi mierzenia jakości budynków komercyjnych w Polsce i Europie, powszechnie stosowanym przez inwestorów oraz deweloperów. Podczas oceniania brane są pod uwagę różne aspekty działalności obiektu w kontekście ochrony zasobów naturalnych, m.in.: jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczna, dostępność środków transportu miejskiego, materiały budowlane, zarządzanie eksploatacją budynku czy gospodarka wodna i odpadami. Corocznemu procesowi certyfikacji podlegają m.in. budynki biurowe, handlowe, przemysłowe czy mieszkalne.

 

Źródło: BNP Paribas Real Estate