Spośród 20 największych firm prawniczych w Polsce, 17 ma siedzibę w Warszawie i zatrudnia łącznie około 2 300 prawników. Według danych Savills, w ostatnich latach zdecydowana większość (92%) popytu na powierzchnie biurowe w sektorze prawniczym w Warszawie przypadała na lokalizacje centralne. Od 2016 roku firmy prawnicze wynajęły łącznie 125 000 mkw. w centrum Warszawy, preferując wieże biurowe i odnowione kamienice.

Największe biura od 2016 roku wynajęły: CMS (7 000 mkw., Varso Tower), DZP (6 500 mkw., Rondo 1), Dentons (6 300 mkw., EC Powiśle), DLA Piper (5 300 mkw., Atrium 2), SKS Kancelaria (5 200 mkw., Jasna 26) i Greenberg Traurig (5 000 mkw., Varso Tower).

Zespoły Savills zajmujące się reprezentacją najemców oraz doradztwem budowlanym i projektowym miały w ostatnich latach okazję współpracować z wieloma kancelariami prawnymi i wspierać je w projektach związanych z wyborem i aranżacją biur. Ich doświadczenie i wnioski, w tym dane zebrane przez analityków Savills, stanowią podstawę raportu firmy "Biura dla kancelarii prawnych".

"Przestrzeń biurowa odgrywa kluczową rolę dla sektora prawniczego nie tylko w pracy, ale także w budowaniu wizerunku. Eleganckie biura, które wzbudzają zaufanie i podnoszą reputację firmy, muszą służyć zarówno pracownikom, jak i klientom. Sektor prawny jest zatem jedną z tych branż, w których odpowiednie biuro jest nadal niezbędnym wymogiem, ponieważ praca zdalna nie została powszechnie przyjęta. Przekłada się to na preferencje najemców kancelarii prawnych, którzy w mniejszym stopniu koncentrują się na optymalizacji powierzchni czy oszczędnościach na lokalizacji lub kosztach aranżacji" - mówi Jarosław Pilch, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, Dział Powierzchni Biurowych, Savills Polska.

Savills wyjaśnia w swojej publikacji, że trendy w projektowaniu biur w sektorze prawniczym ewoluowały na przestrzeni lat od biur jedno- lub dwuosobowych, poprzez układy otwarte i półotwarte, aż po przestrzenie wielofunkcyjne wymagające wdrożenia różnorodnych rozwiązań dostosowanych do unikalnego rodzaju pracy wykonywanej przez prawników.

Międzynarodowe kancelarie prawne, które niedawno przeniosły i otworzyły nowe biura w Warszawie, to Greenberg Traurig i Bird & Bird. Firma doradcza Savills zapewniła kompleksowe wsparcie w procesie wynajmu, a także doradztwo techniczne i zarządzanie projektem aranżacji biura.

"Projektowanie miejsc pracy zmienia się na przestrzeni lat, ale kluczowym czynnikiem kształtującym układ biura jest model i charakter pracy, tak aby stworzyć optymalne warunki do pracy w skupieniu. Nowoczesna przestrzeń do pracy musi spełniać najwyższe standardy i potrzeby kancelarii prawnych, zapewniając jednocześnie najwyższą efektywność, funkcjonalność i estetykę", mówi Jakub Jędrys, dyrektor działu doradztwa budowlanego i projektowego Savills Polska.

źródło:property-forum.eu