Łączna wartość portfela nieruchomości Globalworth wynosiła na koniec czerwca tego roku 2,74 mld euro, a uwzględniając przejęcia z lipca – 2,85 mld euro. Stanowi to wzrost odpowiednio o 11,5% i 16,1% od grudnia 2018 roku. Udział Polski i Rumunii w portfolio wynosi natomiast odpowiednio 53,5% i 46,5%, co odzwierciedla szybkie tempo rozwoju firmy na polskim rynku od czasu debiutu Globalworth nad Wisłą, czyli od końca 2017 roku.

„Rezultaty za pierwszą połowę 2019 roku są bardzo satysfakcjonujące, szczególnie w odniesieniu do dalszego rozwoju naszego portfela oraz dynamicznego wzrostu zarówno wyników finansowych, jak i wskaźników operacyjnych. W tym czasie sfinalizowaliśmy umowy najmu na łączną powierzchnię ponad 100 000 mkw., co oznacza, że było to nasze najbardziej aktywne półrocze w obszarze leasingu. Jednocześnie przychody z wynajmu wzrosły o 35% w porównaniu do pierwszej połowy 2018 roku, natomiast wartość aktywów netto1 wzrosła o 46% do ponad 1,75 mld euro od końca grudnia ubiegłego roku. Sukcesem zakończyła się także kwietniowa emisja naszych akcji w wysokości 501 milionów euro, która szła w parze z wartymi 283 mln euro zakupami nieruchomości w Polsce i kolejnymi planami rozwoju w Rumunii. Przed naszym zespołem stoi teraz realizacja kolejnych ambitnych celów i dalsze umacnianie pozycji Globalworth jako wiodącego właściciela biur w Europie Środkowo-Wschodniej”, komentuje Dimitris Raptis, Zastępca Dyrektora Generalnego oraz Dyrektora ds. Inwestycji w Globalworth, oraz Dyrektor Generalny Globalworth.

W pierwszej połowie 2019 roku Globalworth ogłosił zakup czterech inwestycji biurowych w Polsce za łączną kwotę 283 mln euro. W kwietniu firma sfinalizowała przejęcie warszawskiego biurowca Warsaw Trade Tower (w którym następnie podpisała przedłużenie umowy z głównym najemcą nieruchomości firmą AXA na kolejnych 10 lat) oraz krakowskiego kompleksu Rondo Business Park. W lipcu z kolei Globalworth zakupił Retro Office House we Wrocławiu i Silesia Star w Katowicach.

Bardzo dobrym wynikiem zakończyło się także pierwsze półrocze na rynku rumuńskim, gdzie z końcem roku zostanie sfinalizowana budowa Globalworth Campus Tower 3, a w połowie 2020 roku – realizacja Globalworth Square. Od końca ubiegłego roku firma podpisała również znaczące umowy najmu w Campus Tower 3 z Allianz i Unicredit na łączną powierzchnię 18 900 mkw., co daje 56% (70% uwzględniając opcje rozbudowy budynku) powierzchni komercyjnej wstępnie wynajętej na okres 10 lat.

Dynamiczny rozwój Globalworth jest między innymi rezultatem sprzyjających warunków gospodarczych i dobrej kondycji rynków nieruchomości w Polsce i Rumunii. W obu krajach szczególnie aktywną grupą najemców są międzynarodowe korporacje, a Globalworth jest w stanie odpowiedzieć na ich potrzeby oferując wysokiej jakości i świetnie zlokalizowane projekty biurowe. Firma wiąże z tymi dwoma rynkami długoterminowe plany rozwoju, w centrum zainteresowania stawiając swoich najemców, a także zarządzanie właścicielskie swoim portfelem.

 

Źródło: Globalworth