Czynniki środowiskowe odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu biurowca Skyliner należącego do Grupy Karimpol. Dzięki umowie z E.ON, która gwarantuje pochodzenie energii elektrycznej z OZE przez kolejne trzy lata, Skyliner będzie jeszcze bardziej przyjazny ludziom i środowisku, zgodnie z ambicjami właścicieli budynku. Energia elektryczna zasilająca warszawski wieżowiec pochodzić będzie w całości z lądowych farm wiatrowych. Dzięki wykorzystaniu energii z OZE, budynek generuje mniejszy ślad węglowy.

"Zrównoważony rozwój jest wpisany w DNA Grupy E.ON. Nieustannie wspieramy naszych klientów i dajemy im narzędzia umożliwiające zieloną transformację" - powiedziała Mariola Kopcińska, Key Account Manager, Pion Klienta Biznesowego, E.ON Polska S.A. "Każda umowa z gwarancjami pochodzenia to bezpośrednie wsparcie dla producentów energii odnawialnej. Zapewnia również, że odpowiednia ilość zielonej energii zostanie wprowadzona do polskiego systemu energetycznego. Tego typu umowa jest naszym zdaniem jednym z najskuteczniejszych sposobów na przejście firm na zeroemisyjność" - dodaje.

Już na etapie projektowania właściciele Skylinera wprowadzili w biurowcu przy Rondzie Daszyńskiego szereg procedur ograniczających negatywny wpływ inwestycji na środowisko i najbliższe otoczenie. Zastosowano szereg proekologicznych rozwiązań ograniczających emisję dwutlenku węgla oraz nadmierne zużycie wody i energii. Należą do nich m.in. energooszczędny system szybkobieżnych wind z napędem regeneracyjnym, automatyczne oświetlenie zewnętrzne wyłączane na noc, wyposażone w czujniki zmierzchu oraz zegar ograniczający zbędne działanie oświetlenia w ciągu dnia. Zielone dachy i otaczające je tereny są wypełnione roślinnością. Zmniejsza to efekt miejskiej wyspy ciepła, przyczynia się do redukcji zanieczyszczenia powietrza i zapewnia efektywne zarządzanie wodą deszczową.

Dzięki rozwiązaniom zaprojektowanym w celu zminimalizowania zanieczyszczenia powietrza i wody, zmniejszenia poziomu hałasu i wibracji oraz ograniczenia zapylenia, a także dodaniu dalszych przyjaznych dla środowiska procedur, Skyliner otrzymał certyfikat BREEAM Excellent.

"Zainstalowaliśmy ponad sto systemów na trzech poziomach technicznych, aby zapewnić wydajne i ekologiczne działanie Skylinera. Co niezwykle ważne dla funkcjonowania biurowca, jak i jego najemców, wdrożone rozwiązania, w tym energia elektryczna z OZE, sprawiają, że opłata eksploatacyjna jest jedną z najniższych wśród warszawskich biurowców klasy A. Tym samym Skyliner jest jednym z najbardziej ekonomicznych budynków w stolicy" - powiedział Szymon Zduńczyk, Dyrektor Wykonawczy Karimpol Polska.

źródło:europa-property.com