Kompleks LIXA zlokalizowany w biznesowym sercu Warszawy, na bliskiej Woli, jest największym projektem w portfolio biurowym Yareal Polska. Po ukończeniu kompleks będzie składał się z pięciu budynków o łącznej powierzchni 77 000 mkw. LIXA E, który właśnie uzyskał pozwolenie na użytkowanie, został zrealizowany w ramach ostatniej fazy kampusu. Wskaźnik zajętości powierzchni w budynku LIXA E wynosi ponad 70%, a Yareal Polska prowadzi zaawansowane rozmowy z firmami zainteresowanymi ulokowaniem swoich przyszłych siedzib w LIXA.

"Cieszymy się, że 1,5 roku od rozpoczęcia budowy możemy ogłosić, że LIXA E, kolejny budynek w kompleksie LIXA, uzyskał pozwolenie na użytkowanie. LIXA E doskonale odpowiada na obecne oczekiwania najemców i wpisuje się w profil przyjaznego miejsca pracy. Kampusowa zabudowa, jedna z największych dostępnych obecnie na rynku pod względem powierzchni, tj. 3 400 mkw., dająca tym samym najemcom swobodę w aranżacji przestrzeni, oferująca liczne tereny zielone, przemyślane rozwiązania technologiczne czy funkcjonalne, w tym uchylne okna, wyróżnia LIXA. Atutem naszego kompleksu jest również unikalny na rynku koncept LIXA City Gardens. Szeroka i zróżnicowana oferta handlowo-usługowa, w tym restauracje, puby, bary, kawiarnie czy showroomy, sprawia, że jest to miejsce tętniące życiem nie tylko w ciągu dnia pracy, ale również po godzinach. Cieszymy się, że nasz projekt jest tak dobrze postrzegany przez najemców", powiedziała Marta Zawadzka, Leasing Director w Yareal Polska.

Budynek LIXA E, podobnie jak pozostałe części kompleksu, został zrealizowany zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju zgodną z ESG. Zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji, budynek był i będzie zasilany energią elektryczną pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych, tj. lądowych farm wiatrowych.

Co więcej, w całej konstrukcji zastosowano niskoemisyjny beton, a na elewacjach kompleksu wykorzystano niskoemisyjne aluminium pochodzące z recyklingu. Ponadto, uchylne okna zaprojektowane dla biurowca pozwolą na ograniczone korzystanie z klimatyzacji; wewnątrz budynku zainstalowano szybkobieżne windy z odzyskiem energii, a także oświetlenie LED. Woda deszczowa będzie zbierana do nawadniania krzewów, bylin i trawników rosnących w ogólnodostępnych ogrodach. Na dziedzińcu powstanie ozdobne oczko wodne, wokół którego w upalne dni rozpylana będzie mgiełka wodna.

Podziemna część ostatniego etapu LIXA (w skład którego wchodzą budynki LIXA D i E), powstająca tuż przy reprezentacyjnym deptaku tworzącym nowy pasaż między ulicami Kasprzaka i Giełdową, oferuje łącznie 217 miejsc parkingowych. Część z nich wyposażona jest w ładowarki do samochodów elektrycznych. Dla osób dojeżdżających do pracy rowerem przewidziano stojaki, prysznice i szafki. Z myślą o tym konkretnym etapie LIXA, Yareal Polska wyremontował również sąsiednie ulice, w tym fragment jednej z kluczowych arterii warszawskiej Woli - ulicy Kasprzaka. Wiosną rozpocznie się remont całej ulicy Giełdowej.

Kampus biurowy LIXA został zaprojektowany przez renomowaną pracownię architektoniczną HRA Architekci. Zarówno istniejące budynki (w tym LIXA E), jak i powstający biurowiec LIXA D są certyfikowane w systemie zielonego budownictwa BREEAM na poziomie Excellent. Ponadto inwestycja LIXA otrzymała certyfikat WELL Health-Safety, potwierdzający, że kompleks spełnia najwyższe wymagania w zakresie standardów i procedur bezpieczeństwa.

Ostatni budynek wchodzący w skład kompleksu LIXA (biurowiec LIXA D) jest nadal w budowie. LIXA D ma zostać oddany do użytku na przełomie 1 i 2 kwartału 2024 roku.

źródło:property-forum.eu