Alpha to nowopowstały obiekt w ramach Airport City Gdańsk, inwestycji komercyjnej na gdańskim lotnisku. Alpha jest pierwszym z siedmiu planowanych budynków biurowo-usługowych, które mają stworzyć dzielnicę biznesową przy lotnisku. Airport City Gdańsk jest pierwszą taką inwestycją komercyjną w Polsce.

(...) Pozwolenie to oficjalnie potwierdza właściwe wykonanie budynku przez generalnego wykonawcę, firmę Hochtief Polska SA. Biorąc pod uwagę profesjonalizm i fantastyczną współpracę z wykonawcą, byliśmy świadomi, że przy takiej jakości realizacji budynku, otrzymanie pozwolenia na użytkowanie będzie czystą formalnością. Uzyskany natomiast przed chwilą certyfikat LEED Gold potwierdza najwyższy standard budynku w zakresie użytych technologii m.in. wodno- i energooszczędnych, jak i optymalizacji procesów budowlanych mających na celu stworzenie obiektu przyjaznego środowisku – powiedział Michał Dargacz, dyrektor ds. Airport City Gdańsk.

Wśród rozwiązań proekologicznych w biurowcu Alpha zastosowano odpowiednie materiały budowlane. W obiekcie działa system sterowania BMS, pozwalający na ograniczenie zużycia energii. Użyto energooszczędne oprawy LED w budynku i na zewnątrz. Zamontowano centrale wentylacyjne z filtrami F7 i o wysokiej sprawności odzysku ciepła. W pomieszczeniach sanitarnych zastosowano urządzenia z certyfikatami proekologicznymi typu Energystar (niskie zużycie prądu) oraz o niskim zużyciu wody. Na terenie działki, na której stoi biurowiec, prowadzona jest retencja wody poprzez zastosowanie niecek filtracyjnych i zbiorników retencyjnych. Ponadto będzie odzyskiwana woda deszczowa na potrzeby podlewania zieleni. Wokół budynku zastosowano jasne płyty chodnikowe, elementy drewniane, zróżnicowaną roślinność oraz zielony dach, co wpływa na redukcję efektu wyspy ciepła. Wokół i wewnątrz budynku jest infrastruktura rowerowa, w tym miejsca postojowe blisko wejścia do obiektu. Są także miejsca postojowe dla samochodów elektrycznych oraz car-sharingu. W obiekcie zastosowano przeszkloną elewację oraz optymalny układ kondygnacji, co zapewni dostęp do światła dziennego i co wpłynie korzystnie na komfort pracy i dobre samopoczucie użytkowników.

Biurowiec posiada sześć pięter i dwie kondygnacje podziemne. Oferuje 197 miejsc parkingowych. W Alphie będą biura, strefa gastronomiczno-usługowa, a w najbliższym otoczeniu docelowo także strefa sportu i rekreacji.