Po pełnym wyzwań dla wszystkich 2020 roku, w ten rok weszliśmy pełni optymizmu. Kiedy wszyscy zastanawiali się nad przyszłością rynku biurowego, my z pełną świadomością rozpoczęliśmy kolejne dwie inwestycje: The Bridge w Warszawie i Craft w Katowicach. Do tego rozpoczęliśmy kolejne projekty mieszkaniowe. Największym sukcesem było oddanie do użytku naszpikowanego innowacyjnymi rozwiązaniami Warsaw Unit. Sprzedaż Wołoskiej 24 to wisienka na torcie – podsumowuje rok 2021 Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią Ghelamco.

W jednym z ostatnich tygodni roku Warsaw Unit otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding. Budynek posiada także certyfikat Green Building Standard, a nieco wcześniej otrzymał precertyfikację w najnowszym systemie WELL v2 Core. Budynek jest też w procesie uzyskiwania WELL Health-Safety Rating oraz tytułu Obiekt bez barier. Warsaw UNIT oferuje 57 tys. mkw. powierzchni biurowej na 45 piętrach. W budynku zaimplementowano Signal OS, autorski system operacyjny Ghelamco, a także innowacyjne rozwiązania antypandemiczne. Na 46 piętrze budynku Warsaw Unit otwarto Skyfall Warsaw. Sercem miejsca jest znajdująca się na wysokości niemal 200 metrów platforma ze szklaną podłogą, która wychyla się na zewnątrz budynku o 15 stopni. Jej otarcie nastąpi na wiosnę 2022 roku.

Pod koniec 2020 roku firma informowała o rozpoczęciu krakowskiej inwestycji Kreo, a w tym roku ogłoszono budowę warszawskiego wieżowca The Bridge oraz biurowca Craft w Katowicach.

The Bridge to liczący 47 tys. mkw., 174 metry i 40 pięter wieżowiec, który stanie tuż obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona i będzie z nią połączony. Będzie certyfikowany w systemach WELL, BREEAM oraz Green Building Standard oraz Obiekt bez barier. Przewidywany termin zakończenia budowy to koniec 2024 roku.

Craft zaoferuje 26,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. Będzie liczyć 13 pięter i 55 metrów wysokości, a dwukondygnacyjny parking podziemny pomieści 218 pojazdów. Dodatkowe 28 miejsc przewidziano na parkingu naziemnym. Biurowiec położony będzie u zbiegu ul. Chorzowskiej i Ściegiennego, obok centrum handlowego Silesia City Center. Biurowiec ma być gotowy pod koniec 2022 roku.

Ghelamco w 2021 roku postawiło również na projekty mieszkaniowe. Deweloper praktycznie wyprzedał apartamenty w kamienicach Foksal 13/15 i apartamentowcu Flisac. Dodatkowo wyprzedano prawie 100 proc. domów jednorodzinnych w I etapie inwestycji Groen w Konstancinie. W budowie są kolejne etapy. Firma rozpoczęła też budowę nowego osiedla w Piasecznie.