Czynsze rosną, ale bez gwałtownych zmian

 

Na regionalnych rynkach średnie stawki najmu w budynkach klasy A utrzymują się obecnie w przedziale 13–14 EUR/m². Wyższe ceny notują przede wszystkim obiekty z certyfikatami środowiskowymi i zlokalizowane w najbardziej prestiżowych częściach miast.

 

Według raportu Newmark, w pierwszym kwartale 2025 roku popyt na powierzchnie biurowe pozostawał stabilny – podpisano umowy na 176 900 m², co oznacza wzrost o 27% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

 

Eksploatacja – atut nowoczesnych biur

 

Choć wyższy standard kojarzy się z większymi kosztami, w praktyce często jest odwrotnie. W nowych obiektach opłaty eksploatacyjne utrzymują się na poziomie zbliżonym do stawek w starszych budynkach, a nawet bywają niższe. Wynika to z zastosowania nowoczesnych technologii, optymalizacji procesów i większej skali działania.

 

Olivia Centre – przykład efektywnego zarządzania

 

Dobrym przykładem jest Olivia Centre w Gdańsku – największy kompleks biurowy w Polsce, oferujący ponad 175 tys. m² powierzchni. Dzięki własnym zespołom facility, property i asset management centrum skutecznie kontroluje wydatki.

 

Opłaty eksploatacyjne zaczynają się tam od 21 zł/m², a w najbardziej prestiżowym Olivia Star wynoszą 24,70 zł/m², co czyni je konkurencyjnymi nawet wobec starszych obiektów klasy B.

 

– Skala Olivii pozwala nam integrować procesy, optymalizować koszty i inwestować w rozwój, a to przekłada się bezpośrednio na korzystne warunki dla najemców – podkreśla Maciej Kotarski, Dyrektor Olivia Centre.

 

Komfort, udogodnienia i społeczność

 

Olivia Centre to nie tylko efektywne zarządzanie kosztami. Kompleks oferuje najemcom liczne udogodnienia: całoroczny ogród Olivia Garden, tereny zielone, boiska do siatkówki plażowej, strefy coworkingowe, a także taras widokowy na 32. piętrze Olivia Star. Dodatkowo organizowane wydarzenia integrują społeczność biznesową i zwiększają atrakcyjność miejsca pracy.

 

– Dzięki własnemu zarządzaniu i 12-letniemu doświadczeniu możemy szybko reagować na potrzeby rezydentów, optymalizować procesy i kształtować koszty w sposób korzystny dla naszych najemców – dodaje Monika Pietrzak-Borowska, Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomościami Olivia Centre.

 

Wnioski dla firm poszukujących biura

 

Rynek biurowy w Polsce wchodzi w fazę stabilizacji, a biura klasy A stają się nie tylko prestiżowym, ale także opłacalnym wyborem. Dzięki przewidywalnym kosztom, bogatej ofercie udogodnień i nowoczesnej infrastrukturze firmy mogą liczyć na środowisko sprzyjające rozwojowi.

 

Decyzja o wyborze nowoczesnego biura to dziś inwestycja, która przynosi korzyści nie tylko wizerunkowe, ale również finansowe.

 

źródło: www.ultrarelations.com

Zdjęcia:Dawid Linkowski