Popyt na rynku magazynowym w ub. r. wyniósł ponad 5 mln m2., a zasoby powierzchni logistycznej w całym kraju przekroczyły próg 20 mln m2. Jak oceniają eksperci, popyt na powierzchnie magazynowe wzrósł, dzięki rosnącemu znaczeniu sektora handlu elektronicznego i wysokiej aktywności ze strony dużych sieci spożywczych, operatorów logistycznych oraz firm logistycznych. W efekcie roczna wartość powierzchni wynajętej pobiła rekord wszechczasów kształtując się na poziomie 5,2 mln m2, co oznacza wzrost o 27% r/r.

„Dominacja popytu tyko pozornie sprzyja właścicielom powierzchni magazynowych. Tak naprawdę w poszczególnych lokalizacjach konkurencja nadal jest bardzo ostra i trwa walka o najlepszych najemców. Nadal kluczowa jest cena, ale co pokazał ostatni rok, równie istotne stają się tzw. miękkie argumenty dotyczące elastyczności, jakości obsługi, długość okresu najmu czy indywidualne podejście do potrzeb najemcy. Dzięki budowie tych właśnie kompetencji zdołaliśmy w ub. r. doprowadzić do przedłużenia umów najmu obejmujących aż 74,6 tys. m2 przy 162 tys. m2 posiadanej w projekcie Tristar powierzchni” – mówi Urszula Rasmussen, Head of Industrial Leasing, White Star Real Estate.

 

Od lutego br. do parku Tristar Grodzisk zawitał również nowy najemca - firma logistyczna GTLS, która wynajęła ponad 3 tys. m2 powierzchni magazynowej wraz z zapleczem biurowym. Dotychczas Tristar koncentrował się na przedłużeniu umów najmu z kluczowymi najemcami, takimi jak Spedimex w Gdańsku i Poznaniu, Inter Cars Nagel Polska i LPP, również w Gdańsku, czy Sigolables oraz Ruch we Wrocławiu. Jednocześnie Tristar dysponuje tylko niewielkimi powierzchniami gotowymi do wynajęcia w dwóch parkach - w Poznaniu i Grodzisku Mazowieckim.

 

„Dominacja popytu na rynku magazynowym wymusza zmianę podejścia dotyczącą negocjacji nowych umów. Coraz częściej na rynku negocjowane są umowy z ponad rocznym wyprzedzeniem. Obecnie najczęściej mówi się o kontraktach z terminem przejęcia powierzchni jesienią 2022 r. 

Aktualnie, mając do dyspozycji pojedyncze moduły w Poznaniu i Grodzisku Mazowieckim, pracujemy nad tym, by jak najbardziej efektywnie dostosować dostępną powierzchnię do potrzeb naszych najemców i rynku. – dodaje Urszula Rasmussen.

 

Przyjęta przez uczestników projektu Tristar strategia zakłada wzrost wartości budowany w oparciu o konsekwentne, długofalowe relacje z najemcami oraz kładzie duży nacisk w zakresie unowocześniania posiadanych zasobów. 

 

„Budując konsekwentnie zespół wspierający najemców oraz stawiając na długofalową współpracę przy przedłużaniu wybranych umów najmu pokazaliśmy, że na rynku obok podaży spekulacyjnej powierzchni jest również miejsce na silne projekty, bazujące na dogodnej lokalizacji i jakości obsługi. Staramy się również dostosowywać powierzchnię i rozwiązania techniczne do potrzeb naszych najemców, co pozytywnie wpływa na postrzeganie naszego portfela przez pryzmat inwestycyjny” – podsumował Bartosz Szewczyk, Managing Partner w White Star Real Estate

 

Jak wynika z danych rynkowych na koniec grudnia stopa pustostanów na rynku magazynów w Polsce spadła do poziomu 6,5%. Stawki czynszów nie zmieniły się w istotnym stopniu w porównaniu do końcówki 2019 r. Niewielki wzrost czynszów nominalnych odnotowano w regionach Warszawy i Polski Centralnej.

 

Tristar to wspólny projekt typu joint venture EPISO 4 i White Star Real Estate, który powstał w 2018 roku i jest ukierunkowany na inwestowanie oraz posiadanie nieruchomości logistycznych klasy A. Portfolio obejmuje obecnie 5 lokalizacji w Polsce, w tym parki magazynowo-logistyczne w pobliżu Poznania, Wrocławia, Katowic, Gdańska oraz w Grodzisku Mazowieckim, których całkowita powierzchnia to prawie 162 000 mkw. Wszystkimi nieruchomościami zarządza White Star Real Estate.