„Wrocław, z zasobami nowoczesnej powierzchni biurowej sięgającymi 1,05 mln m2  na koniec minionego roku, pozostaje drugim po Krakowie największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce. Mimo rekordowej nowej podaży, nic nie wskazuje na istotne jej ograniczenie w tym roku. Obecnie w budowie pozostaje ponad 200.000 m2 .”– mówi Bożena Garbarczyk, Starszy Konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank. 

„W 2018 roku wolumen podpisanych umów najmu we Wrocławiu wyniósł niemal 162.000 m2, co było drugim najwyższym wynikiem w historii tego rynku. Był to wynik tylko o około 20.000 m2 niższy w porównaniu z analogicznym okresem rekordowego 2017 roku. Powierzchnia biurowa wynajęta w stolicy Dolnego Śląska stanowi ok. 25% całkowitego wolumenu powierzchni wynajętej w sześciu największych miastach regionalnych.”- mówi Marta Mądry, Leasing Manager z wrocławskiego oddziału Knight Frank. 

Mimo rekordowego wolumenu nowej podaży jaka została dostarczona na rynek w 2018 roku, stopa pustostanów w mieście odnotowała spadek o 0,3pp. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Na koniec IV kw. wskaźnik wyniósł 9,1%.

„Wskaźnik powierzchni niewynajętej utrzymał się na względnie stabilnym poziomie dzięki wysokiemu zainteresowaniu powierzchnią biurową ze strony najemców, co jest odzwierciedlone w wysokim poziomie absorpcji, która w 2018 r. była rekordowa w historii wrocławskiego rynku i wyniosła 134.000 mkw. Z uwagi na to, że w 2019 roku planowane jest ukończenie podobnego wolumenu nowej podaży co w minionym roku, to wraz z oddawaniem nowych budynków spodziewane są wahania wysokości współczynnika pustostanów.” – mówi Bożena Garbarczyk, Starszy Konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

„W minionym roku czynsze ofertowe utrzymywały się na stabilnym poziomie. Czynsze wywoławcze w obiektach klasy A kształtowały się między 13 a 16 EUR za metr kwadratowy miesięcznie, natomiast w budynkach klasy B między 10-13 EUR lub 40-55 PLN.” - podsumowuje Marta Mądry, Leasing Manager, Knight Frank.

 

Źródło: Knight Frank