Transparentność układu funkcjonalnego, otwartość przestrzeni oraz podkreślenie tożsamości i dziedzictwa austriackiej firmy za pomocą designu. To założenia nowej przestrzeni pracy STRABAG Real Estate opracowane przez Klienta i zespół Workplace.

Architekci Workplace przygotowali także projekt aranżacji przestrzeni. Tétris zajął się realizacją tego biura.

„Kraft Office” w najlepszym wydaniu

Pomimo, że początkowo mieliśmy tylko zarekomendować rozwiązania warstwy designu, po paru sesjach projektowania „na żywo” okazało się, że Klientowi na tyle spodobały się nasze pomysły, że zdecydował się na większą ingerencję projektową. Opracowaliśmy pełną koncepcję z aranżacją wizualno-funkcjonalną, a następnie wytyczne do projektu wykonawczego. Inspiracji szukaliśmy w rodowodzie firmy ściśle związanym z inżynierią i budownictwem, dlatego projekt nazwaliśmy „Kraft Office”. Zmapowaliśmy wartości organizacji – m.in. partnerstwo, solidarność, zaufanie, skromność, niezawodność i przełożyliśmy je na materiały, formy i kolory, które swoją ponadczasowością i elegancją oddają charakter organizacji. Kluczowe było dla nas, aby uelastycznić oraz otworzyć zamknięty układ gabinetów i sal, tak by przestrzeń stała się bardziej przyjazna dla pracowników i skłaniała do większych interakcji międzyludzkich. Spełnienie tych założeń było szczególnie wymagające przy jednoczesnej niewielkiej interwencji w obowiązujący układ ścian. Udało nam się to poprzez użycie dużej ilości przeszkleń oraz rearanżację stanowisk pracy.

Michał Pyka, architekt prowadzący projekt z ramienia studia Workplace

Nowe biuro STRABAG Real Estate ma teraz więcej nieformalnych przestrzeni do spotkań, a pracownicy zyskali bardziej otwarte strefy do współpracy. Obok miejsc pracy przewidziano również chillout room, przeznaczony do odpoczynku, jak również niezobowiązujących spotkań. Kuchnia wizualnie połączona z jadalnią umożliwia spotkania przy kawie w komfortowej i wyciszonej przestrzeni. Projektanci pomyśleli także o funkcji reprezentacyjnej biura. Recepcja w stylu meet-and-greet pozwala na przyjmowanie gości, a dzięki układowi z ukrytą garderobą uzyskano kameralne miejsce, w którym spokojnie można poczekać na spotkanie.

Projekt posiada także elementy zrównoważonego podejścia do projektowania i idei „less waste”, które Workplace wdraża w swoje rynkowe praktyki. Od początku procesu architekci myśleli o tym, aby zminimalizować ślad środowiskowy. Większość mebli została odnowiona, nie wymieniano instalacji, a niektóre materiały są ekologiczne lub nadają się do recyklingu (sufity z wełny drzewnej, wykładziny bez podkładów bitumicznych).

Fot. WORKPLACE

Jakość i dokładność kluczem do sukcesu przy realizacji

Start realizacji przemiany 450-metrowego biura STRABAG Real Estate przypadł akurat na okres wprowadzenia największych obostrzeń w związku z wybuchem pandemii. Nie przeszkodziło to jednak zespołowi Tétris w przeprowadzeniu prac remontowych z sukcesem.

Podczas prowadzenia działań w biurze STRABAG Real Estate wprowadzaliśmy prace zmianową, żeby ograniczyć liczbę osób przebywających w jednej chwili na tej powierzchni. Zredukowaliśmy do niezbędnego minimum spotkania na żywo. Ze względu na ograniczenia, staraliśmy się też dodatkowo wesprzeć naszego klienta w procesie przeprowadzki. Nasz zakres prac obejmował zarówno realizację projektu nowego biura, jak i demontaż starej aranżacji. Zaczęliśmy od zabezpieczenia pozostających elementów i wyburzania niektórych ścian. Pomimo dodatkowych restrykcji, cały proces przeprowadziliśmy sprawnie i bez opóźnień.

Katarzyna Usakiewicz, Senior Project Manager, odpowiedzialna po stronie Tétris za nadzorowanie projektu biura STRABAG

Fot. Kinga Skalik dla Tétris

Aby uzyskać pożądany przez klienta i architektów efekt, przy realizacji tej aranżacji sporo uwagi poświęcono odpowiedniemu doborowi materiałów i odcieni kolorów dla każdego z elementów. Ciekawym elementem dekoracyjnym jest wykonana z blachy wolnostojącą litera „A” stanowiąca część nazwy firmy wkomponowanej w wystrój części recepcyjnej. Zabudowy ścian są wykonane na wymiar przez sprawdzonego przy wielu projektach stolarza. Do tego wnętrze uzupełnione jest elementami ślusarki aluminiowo-szklanej w stylu loftowym. Cała recepcja łącznie z drzwiami została obłożona tynkiem imitującym beton.

Efektowność biura STRABAG opiera się w dużej mierze na ciekawym połączeniu różnych form wykończeń. Od strony wykonawczej łączyło się to z koniecznością doboru np. koloru laminatów do już zamówionych mebli, przygotowania wielu próbek do wyboru dla klienta oraz zespołu Workplace. W biurze pozostawało też sporo elementów z poprzedniego wystroju, pod które należało dobrać nowe elementy. Między innymi nasz dział projektantów i koordynatorów elektrycznych z firmą SIEMENS opracował system sterowania oświetleniem. Wykorzystaliśmy oprawy istniejące i dodaliśmy nowe innego producenta, dla których należało wykonać wspólne sterowanie.

Katarzyna Usakiewicz, Senior Project Manager, odpowiedzialna po stronie Tétris za nadzorowanie projektu biura STRABAG

Ostateczny efekt prac spotkał się z aprobatą zarówno autorów koncepcji, jak i samego klienta, któremu zależało na dokładnym, wysokiej jakości przygotowaniu komfortowych przestrzeni do pracy.

Dzięki pomysłom i kreatywnemu podejściu Workplace oraz zaangażowaniu Tétris, nasze biuro zyskało nową odsłonę. Wspólnie stworzyliśmy nowoczesne, zrównoważone i przyjazne środowisku miejsce pracy.

Łukasz Ciesielski, Dyrektor Zarządzający STRABAG Real Estate Oddział Warszawa