Od kilku lat następuje zmiana w podejściu do zagospodarowania przestrzeni wspólnych czy też części zewnętrznych w architekturze miejskiej. Odwraca się na szczęście trend tworzenia wybetonowanych placów na rzecz lepiej przemyślanych, bardziej zielonych skwerów, parków, miejsc spotkań w mniej formalnych okolicznościach. Coraz częściej zmianom takim poddawane są budynki i całe fragmenty miasta, o kilkunasto-, kilkudziesięcioletniej historii, które potrzebują dostosowania do potrzeb mieszkańców. W efekcie pandemii tylko wzmocniły się trendy w lepszym zagospodarowaniu przestrzeni i oddaniu jej w większym stopniu ludziom.

Takim obszarem wymagającym nowego podejścia jest np. warszawski Służewiec Przemysłowy. Z szybko rozwiniętej dzielnicy biznesowej, ewoluuje w miejsce bardziej dostępne także dla okolicznych mieszkańców. Deweloperzy uzupełniają tam infrastrukturę, aby zbalansować proporcje, stworzyć miejsce przyjazne do życia i pracy. Zmieniają swoje oblicze także tamtejsze biurowce. Mają atuty w postaci lokalizacji i ciekawych powierzchni, a dobrze przeprowadzona modernizacja części wspólnych sprawia, że śmiało konkurują z nowymi budynkami.

W kompleksie HOL 7.7 (dawniej Helion i Luminar) najemcy mogą już w pełni korzystać z nowej recepcji, strefy do spotkań i holi. Teraz, zgodnie z zapowiedziami właściciela budynków – Grupy White Stone, rozpoczęły się prace nad stworzeniem zielonego, funkcjonalnego i przyjemnego patio.

Kiedy zewnętrze płynnie łączy się z wnętrzem

Kontynuujemy modernizację kompleksu HOL 7.7 wraz z firmą Quadrature. Chcemy, aby patio było gotowe jeszcze w tym roku. Dużo uwagi poświęciliśmy przygotowaniu do tego, aby podczas naszych prac, najemcy obu budynków mieli nieprzerwany i wygodny do nich dostęp.

Emil Gietka, Project Manager w White Stone

Wielofunkcyjna przestrzeń na zewnątrz biurowców zyska sporo zieleni, miejsc do relaksu i spotkań, np. kawiarnia czy wygodne ławki. Elementy małej architektury, zaproponowane przez architektów z Grupa Plus Architekci, nadadzą temu miejscu ciekawego i spójnego z częścią recepcyjną charakteru.

Na zamówienie zostaną wykonane efektowne zadaszone siedziska, kształtem nawiązujące do brandingu miejsca, a jednym z istotnych elementów prac będzie duża liczba nowych nasadzeń. Część roślin posadzimy w kilkudziesięciu donicach z fibrobetonu, z których największe będą miały powierzchnię ok. 20 mkw. Całości dopełni oświetlenie między innymi w postaci liniowych opraw LED, których łączna długość przekroczy 100 m.

Emil Gietka, Project Manager w White Stone

Dzięki zmianom przestrzeń ta będzie służyć nie tylko użytkownikom biur, ale także lokalnej społeczności. Nowoczesny, łączący naturalne materiały i kształty z motywem okręgu design zmieni charakter miejsca z mocno formalnego na otwarty i przyjazny.

Wykonując prace na tzw. „żywym organizmie”, zwracamy uwagę, aby wszelkie prowadzone działania nie kolidowały z funkcjonowaniem budynków i ich najemców. Nikt z nas nie lubi remontu i związanego z nim hałasu, kurzu czy kręcącej się ekipy. Dlatego często działania głośne i „brudne” prowadzimy po godzinach pracy biur oraz dzielimy je na etapy, aby umożliwić bezpieczne i komfortowe użytkowanie budynków. Tworzymy odświeżoną strefę wypoczynkową w atrakcyjnym i przyjaznym designie.

Jorge Cano Gonzalvo, Director CEE Region w Quadrature