Szczecin to obecnie jeden z najmniejszych rynków biurowych Polsce, oferujący blisko 160 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni klasy A zlokalizowanej głównie w centrum miasta. W 2018 roku zasoby biurowe powiększyły się tylko o jeden projekt – Black Pearl, który dostarczył 2 350 mkw. W 2019 roku do użytku oddanych zostanie 46 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej w takich projektach jak Posejdon, Cukrowa Office, Stettiner Business Center czy Kamienica Dohrma. Z kolei w 2020 roku oddany do użytku zostanie projekt Hanza Tower.

Na koniec 2018 roku absorpcja netto w Szczecinie wyniosła blisko 10 tys. mkw. i drugi rok z rzędu była prawie czterokrotnie wyższa niż poziom nowej podaży zarejestrowany w tym okresie. Doprowadziło to do dalszej kompresji wskaźnika powierzchni niewynajętej, który na koniec grudnia wyniósł 5,1% (-4,9 pp. r/r). Wśród wszystkich analizowanych rynków regionalnych, Szczecin jest miastem z najmniejszym wskaźnikiem dostępnej powierzchni biurowej.

- Szczecin swoją rosnącą popularność zawdzięcza coraz lepszej infrastrukturze drogowej tj. budowie trasy S6, która połączy Szczecin z Trójmiastem, Koszalinem oraz Słupskiem, a także połączeniom morskim i lotniczym. Na otwarcie swoich oddziałów w Szczecinie decydują się głównie firmy niemieckie i skandynawskie, głównie z branży IT. Obecnie w budowie jest 48 tys. mkw. biur, z czego prawie połowę dostarczy Posejdon - projekt biurowo-handlowo-usługowy. W tym roku ma również zostać ukończony projekt rewitalizacji Kamienicy Dohrna, w pobliżu Dworca Głównego, oferującej prawie 3 500 mkw. nowoczesnej powierzchni klasy A –  mówi Adam Schroeder, Associate, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, Cushman & Wakefield.

Stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w 2018 roku kształtowały się na poziomie 13,30 EUR/mkw. miesięcznie.

 

 

Źródło: Cushman and Wakefield