Rekordowe 858 400 m kw. powierzchni biurowej wynajętej w 2018 r. w Warszawie to o 4,7% więcej, niż w poprzednim roku oraz 3% więcej, niż najwyższa historycznie wartość, jaką odnotowano w 2015 r. Za prawie 13% popytu odpowiadały umowy najmu podpisane przez operatorów elastycznych miejsc pracy, czyli coworków i biur serwisowanych.

Zgodnie z danymi Savills podanymi w raporcie Market in Minutes, w 2018 r. w Warszawie oddano do użytku 232 700 m kw. nowej powierzchni biurowej w ramach 23 nowopowstałych projektów, z czego większość ukończono w pierwszej połowie roku. Najwięcej nowej powierzchni przybyło w Centrum Praskim Koneser, gdzie oddano cztery kolejne budynki o łącznej powierzchni 21 100 m kw. Biurowiec Proximo II przy ul. Przyokopowej dostarczył 19 950 m kw., a budynek Equator IV w Alejach Jerozolimskich 19 200 m kw.

W 2019 r. w Warszawie przybędzie 255 000 m kw. nowej powierzchni. Największą inwestycją, która wzbogaci warszawski rynek biurowy w tym roku będzie Mennica Legacy Tower. Na koniec grudnia 2018 r. w budowie pozostawało ok. 780 000 m kw., w tym budynki wysokościowe takie jak Varso Place, najwyższy budynek w Unii Europejskiej biorąc pod uwagę wysokość całkowitą, The Warsaw Hub oraz Warsaw Unit, a także budynek wieżowy w ramach kompleksu Generation Park

Średnia stopa pustostanów spadła na koniec 2018 r. do 8,7%, czyli najniższego od 2012 r. poziomu. Najwięcej niewynajętej powierzchni (15,4%) znajduje się na Mokotowie, a najniższy współczynnik (2%) przypada na strefę północną.

„W Warszawie odnotowujemy najniższą od lat stopę pustostanów i rekordowy popyt. W dalszym ciągu znalezienie powierzchni biurowej dostępnej od ręki stanowi więc nie lada wyzwanie. W prestiżowych budynkach w centrum miasta brakuje miejsca na ekspansję obecnych najemców. Na rynek zmierza co prawda duża ilość nowej powierzchni, ale spośród tej, która znajduje się obecnie w budowie, 40% zostało już zabezpieczone umowami najmu lub jest w trakcie zaawansowanych negocjacji. Niewykluczone, że część budynków wynajmie się w pełni jeszcze przed oddaniem do użytku. Po ukończeniu nowych projektów, w kolejnych latach, na tendencję zwyżkową w poziomie czynszów oraz być może również na nieco mniejsze tempo wzrostu podaży, wpływ mogą mieć rosnące koszty budowy, co powinno wyregulować poziom pustostanów w przypadku ich ewentualnego wzrostu. Rynek nieruchomości biurowych w Warszawie systematycznie się rozwija i niezmiennie pozostaje atrakcyjny, zarówno dla najemców jak i deweloperów” – powiedział Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja wynajmującego, Savills.

Jak wynika z analiz Savills, w 2018 roku czynsze nominalne za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wzrosły nieznacznie. Wyższe mogą być również koszty eksploatacyjne. Przełożyć się na nie mogą rosnące koszty pracy wpływające na cenę usług sprzątania i ochrony nieruchomości oraz niepewności związane z cenami energii i wywozu odpadów. W Centralnym Obszarze Biznesu oraz w centrum czynsze nominalne kształtują się na poziomie od 21,00 do 25,00 euro/m kw./miesiąc za powierzchnie na najwyższych piętrach wieżowych budynków. W najlepszych budynkach zlokalizowanych w granicach Służewca wahają się od 13,00 do 14,75 euro/m kw./miesiąc.

 

 

Źródło: Savills