W pierwszych trzech miesiącach 2022 deweloperzy oddali o 50 proc. więcej biur niż w tym samym okresie rok wcześniej i niemal trzykrotnie więcej niż w 2020 roku. Siedem największych ośrodków biznesowych w kraju zyskało za to łącznie ponad 320 tys. mkw. nowej powierzchni. Liczba biur będących w trakcie realizacji zmniejszyła się w tym czasie z 1,1 mln do około 870 tys. mkw., z czego na rynkach regionalnych w kwietniu w budowie pozostawało około 600 tys. mkw. powierzchni.

Topniejąca liczba powstających biur niesie coraz bardziej ograniczony wybór dobrej jakości powierzchni w niektórych miastach. Na braki podażowe szczególnie narażona jest Warszawa, gdzie powstaje najmniej biur od ponad dekady. Jednocześnie na rynku biurowym obserwujemy wyraźny wzrost popytu – komentuje Mateusz Strzelecki, head of tenant representation/partner w firmie Walter Herz.

Większy popyt na biura równoważy spora ilość oddawanych powierzchni na rynkach regionalnych poza Warszawą. Stąd współczynnik pustostanów w czołowych lokalizacjach w Polsce pozostaje średnio na podobnym poziomie, co na przełomie roku.


Wyraźnie widoczne jest też znaczące nasilenie się zainteresowania najemców elastycznymi formami najmu, tj. powierzchniami coworkingowymi i biurami serwisowanymi. W niektórych lokalizacjach w kraju zaczyna brakować wolnych miejsc w takich przestrzeniach. Coraz większy wpływ na rynek nieruchomości biurowych oraz strategie firm mają również aspekty związane z ESG – dodaje Strzelecki.


Trzy pierwsze miesiące 2022 przyniosły Warszawie nieco ponad 90 tys. mkw. w sześciu oddanych budynkach biurowych. Ukończony został m.in. wieżowiec w inwestycji Forest, trzeci biurowiec w kompleksie Lixa, pierwszy budynek w SkySawie czy biurowiec Fabryka PZO II. Stołeczne zaplecze liczy teraz 6,24 mln mkw. powierzchni.

W budowie na terenie miasta pozostaje aktualnie ponad 320 tys. mkw. biur. W realizacji jest m.in. Varso Tower, The Bridge, Skyliner II i kompleks Studio. W porównaniu z latami sprzed pandemii to spora przepaść inwestycyjna. Mimo coraz większych trudności widocznych na rynku, deweloperzy zmierzają w stronę dawnej aktywności. W ubiegłym roku w Warszawie wydanych zostało sześć decyzji o warunkach zabudowy i wpłynęło siedem nowych wniosków.

Niewielka liczba budowanych biur przy rosnącym popycie powoduje, że w Warszawie spada współczynnik wolnej powierzchni. Braki podażowe, komunikowane już przez operatorów powierzchni elastycznych, staną się także udziałem wynajmujących tradycyjne powierzchnie biurowe. Na uwagę zasługuje jednak jakość biur oferowanych w stolicy. Ponad 40 proc. powierzchni biurowych w Warszawie jest certyfikowanych, co plasuje lokalizację w światowej czołówce. W pierwszych trzech miesiącach 2022 popyt na warszawskie biura był trzykrotnie wyższy niż nowa podaż, przekroczył bowiem 270 tys. mkw. powierzchni. Był to najwyższy rezultat kwartalny w perspektywie ostatnich kilku lat.

Największe transakcje najmu należały w Warszawie do firm z sektora bankowego i finansowego. W miastach regionalnych z kolei, najwyższymi potrzebami jeśli chodzi o przestrzeń do pracy wykazywali się w ostatnim czasie najemcy z sektora technologicznego i usług dla biznesu.

Zasoby biurowe Krakowa wzrosły o 21 tys. mkw. powierzchni, co pozwoliło zwiększyć potencjał miasta do 1,64 mln mkw. biur. Oddany został m.in. Aquarius oraz ostatni budynek w kompleksie High5ive. We Wrocławiu zaplecze biurowe liczy aktualnie 1,28 mln mkw. powierzchni. Trójmiasto jest bliskie wejścia do grona miast z 1 mln mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych, a w Poznaniu nie została ostatnio ukończona budowa żadnego budynku biurowego, przez co istniejąca podaż utrzymała się na poziomie około 620 tys. mkw.

Pod względem nowej podaży, w pierwszych miesiącach br. prym wiodły natomiast Katowice. Zakończyła się tam budowa przeszło 116 tys. mkw. biur. Tym samym prawie połowa powierzchni oddanej w tym czasie w regionach przypadła na te aglomerację. Podaży dostarczyły m.in. biurowce w projekcie .KTW II i Global Office Park, a także DL Tower czy Carbon Office. Zasoby biurowe w mieście wyniosły dzięki nim do 715 tys. mkw., a Katowice stały się w ten sposób piątym największym rynkiem biurowym w kraju, wyprzedzając Poznań.

W Łodzi, dzięki ukończeniu w tym roku budowy prawie 23 tys. mkw. biur, podaż istniejących powierzchni biurowych wynosi 611 tys. mkw. Wśród oddanych budynków znalazły się dwa biurowce w kompleksie Monopolis oraz React.