W tym roku najemcy są bardzo aktywni na wszystkich rynkach biurowych w kraju. Firmy coraz częściej dążą jednak do optymalizacji przestrzeni do pracy. Jednocześnie, jak podają analitycy Walter Herz, wydłuża się proces podejmowania decyzji o renegocjacji umów i relokacji biur. Biura typu flex są też wynajmowane na dłuższe okresy.

W tym roku na warszawskim rynku biurowym zawarto najwięcej umów najmu od 2019 roku. Wolumen transakcji był jednak niższy. W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2023 roku w Warszawie zakontraktowano prawie 500 tys. mkw. powierzchni biurowej. Z kwartału na kwartał rośnie popyt na warszawskie biura. Tendencja wzrostowa była wyraźnie widoczna również w trzecim kwartale tego roku, kiedy wynajęto ponad 170 tys. mkw. powierzchni.

Szczególną popularnością wśród najemców cieszą się lokalizacje centralne. Do łask wraca także Służewiec, który oferuje tańsze biura. W tym roku od lipca do września wynajęto tam jedną piątą powierzchni w Warszawie. Rosnący udział obszaru biznesowego Służewca w wolumenie najmu to efekt dostosowywania przez firmy powierzchni biurowej do hybrydowego systemu pracy.

Podobny poziom chłonności rynku w Warszawie i regionach

"Ograniczony wybór ofert na warszawskim rynku biurowym, spowodowany niewielką ilością oddawanej powierzchni i utrzymującym się wysokim popytem, sprawia, że wiele firm decyduje się na renegocjację umów i przedłużenie najmu zajmowanej powierzchni, często o kolejne 2-3 lata. Wynika to głównie z wysokich kosztów aranżacji miejsc pracy. Tendencje te znajdują odzwierciedlenie w wysokim udziale renegocjacji odnotowanym w Warszawie. Najemcy starają się zoptymalizować warunki najmu i jednocześnie zaoszczędzić. Firmy, które decydują się na zmianę biura, najczęściej szukają lepszej jakości biur bliżej centrum. Trend zmniejszania powierzchni przez najemców jest coraz bardziej widoczny - mówi Michał Porzycki, dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy w Walter Herz.  

"Na ośmiu największych rynkach biurowych poza Warszawą w ciągu trzech kwartałów tego roku popyt na biura wzrósł o około 20 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Całkowity wolumen najmu przekroczył 530 tys. mkw. Spodziewamy się, że tegoroczny wynik w regionach może być zbliżony do rekordowego popytu z 2019 roku", mówi Mateusz Strzelecki, Partner i Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy w Walter Herz.

Podobnie jak w Warszawie, na największych rynkach regionalnych w kraju trzeci kwartał był najlepszy w tym roku pod względem wolumenu transakcji najmu powierzchni biurowej. Od lipca do września podpisano umowy na prawie 200 tys. mkw. biur. Wynajęto o około 20 proc. więcej powierzchni niż w drugim kwartale tego roku. W porównaniu do 2022 roku kwartalny popyt wzrósł o 80 proc. Najwięcej biur zakontraktowano w Trójmieście, Krakowie i Wrocławiu.

W Warszawie powstaje najmniej nowych biur od ćwierćwiecza

Od trzech lat obserwujemy spadek wolumenu nowej podaży w sektorze biurowym w Polsce. Trend ten jest widoczny na wszystkich rynkach biurowych w kraju. Realizowanych jest niewiele projektów biurowych. Spowolnienie tempa realizacji nowych inwestycji spowodowane jest wysokimi kosztami budowy i wykończenia, a także finansowania projektów oraz pogorszeniem warunków gospodarczych w skali globalnej.

W tym roku Warszawa odnotowała najniższy wzrost podaży biurowej od ćwierćwiecza. Pierwsze trzy kwartały roku przyniosły kilka nowych nieruchomości, w których łącznie oddano do użytku nieco ponad 20 tys. mkw. biur, w tym m.in. The Park z 11 tys. mkw. powierzchni.

Jak informuje Walter Herz, projekty, których ukończenie zaplanowano na ostatni kwartał tego roku przyniosą ponad 50 tys. mkw. powierzchni biurowej.

W tym roku deweloperzy zdecydowali się na rozpoczęcie budowy kilku warszawskich projektów, które dostarczą nowe biura w ciągu najbliższych 2-3 lat. Wśród rozpoczętych projektów są The Bridge z 47 tys. mkw. powierzchni, Upper One z 35 tys. mkw. oraz budynek Office House przy Towarowej 22, który dostarczy 31 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni.

Na warszawskim rynku powstają również biurowce w kompleksie Lixa z 28 tys. mkw. powierzchni. a także biurowiec The Form z 26 tys. mkw., projekt Vibe z 15 tys. mkw. Na warszawskim rynku w budowie pozostaje około 260 tys. mkw. powierzchni biurowej, podczas gdy przed pandemią w budowie było około 800 tys. mkw. biur. Nowe projekty inicjowane są głównie w centrum miasta, gdzie poziom pustostanów spadł do zaledwie kilku procent. Średnio w Warszawie jest obecnie około 10 proc. pustostanów.

Regiony ze znacznie większym wyborem biur niż Warszawa

Od początku roku do końca września na głównych rynkach regionalnych w Polsce oddano do użytku łącznie prawie 240 tys. mkw. powierzchni biurowej. Połowa tej ilości została oddana do użytku w trzecim kwartale. Do użytku oddano m.in. Ocean Office Park B i biurowiec Kreo w Krakowie, Craft w Katowicach, Nowy Rynek E w Poznaniu, a we Wrocławiu zakończono rozbudowę Nowej Renomy. W czwartym kwartale tego roku w miastach regionalnych deweloperzy zapowiadali ukończenie około 150 tys. mkw. biur.
Według wyliczeń Walter Herz, w budowie w regionach pozostaje jeszcze ponad 480 tys. mkw. powierzchni. Najwięcej nowych biur powstaje we Wrocławiu, Krakowie i Katowicach. W ciągu ostatniego roku ilość powierzchni w budowie stopniowo malała.
Nowa podaż od półtora roku przyczynia się do regularnego wzrostu wskaźnika pustostanów biurowych na głównych rynkach regionalnych w Polsce. Średnio ponad 17 proc. biur czeka na najemców poza Warszawą. Ilość pustostanów zmniejszyła się w ostatnim czasie jedynie w Trójmieście i Lublinie. Najwięcej pustostanów jest w Katowicach i Łodzi, po około 23 proc. w każdym z tych miast.

źródło:property-forum.eu