Według międzynarodowego doradcy ds. nieruchomości, biura typu flex stanowiły 4% całkowitego popytu na biura w Europie w pierwszej połowie tego roku.

Ed Bouterse, Head of Workthere, Europe, and flex portfolio management, EMEA, mówi: "W całej Europie widzimy, że sektor biur elastycznych odbija się po pandemii, ponieważ firmy nadal koncentrują się na zarządzaniu kosztami, starając się jednocześnie zabezpieczyć najlepszą dostępną powierzchnię. Ogólnie rzecz biorąc, uważamy, że ekspansja operatorów biur elastycznych wzrośnie w 2024 r. do około 5-8% popytu w Europie, gdy obłożenie umów zbliży się do 85%.

"W wyniku stabilnego popytu i wyższego obłożenia, Londyn, Amsterdam i Warszawa odnotowały 10% wzrost cen biur elastycznych rok do roku, a z tych samych powodów obserwujemy wzrost kosztów na innych rynkach europejskich".

Mike Barnes, Associate Director, Savills European Research, komentuje: "Biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich trzech do sześciu miesięcy nastroje pracodawców w zakresie zatrudniania wykazywały oznaki osłabienia, wzrost obłożenia umów elastycznych będzie wspierany przez firmy poszukujące elastycznych warunków, aby zapewnić sobie optymalny poziom przestrzeni do pracy".

"Obserwujemy również zmianę popytu na najlepsze w swojej klasie powierzchnie flex, zarówno ze względów ESG, jak i w celu przyciągnięcia i zatrzymania talentów, co często wiąże się z chęcią skorzystania z ulepszonej oferty udogodnień".

Thomas Jodar, Associate Director w Workthere Lead Poland, komentuje: "W całej Warszawie pracodawcy poszukują najlepszych lokalizacji i najlepszych w swojej klasie powierzchni, aby przyciągnąć talenty i urozmaicić czas spędzany w biurze. Zwłaszcza nowi gracze chcą przyciągać ludzi do biura i budować odpowiednią kulturę. Udogodnienia są również kluczem do napędzania tego trendu".