Rok 2021 był zdecydowanie lepszy pod kątem liczby zawartych transakcji niż poprzednie dwa lata. Inwestycje biurowe pozostające w budowie zostają wynajęte w znacznie szybszym tempie w porównaniu do lat wcześniejszych. Z naszych obserwacji wynika, że praktycznie każdy biurowiec w dniu otrzymania pozwolenia na użytkowanie jest wynajęty w 70-80 proc., co nawet w okresie przed pandemią nie było takie oczywiste – mówi Dorota Kościelniak, dyrektor regionalny Colliers we Wrocławiu.

Podczas gdy 2020 rok upłynął pod znakiem renegocjacji umów najmu, w 2021 nastąpił procentowy wzrost zawieranych nowych umów w strukturze popytu (67 proc. w 2021 vs. 23 proc. w 2020). Nowe umowy dotyczyły głównie relokacji firm do nowych budynków biurowych. Zauważalny jest natomiast wyraźny spadek udziału renegocjacji – w 2021 roku wyniósł on 28 proc. vs. 37 proc. w roku 2020. Dla porównania renegocjacje i przedłużenia obowiązujących kontraktów łącznie na 8 głównych rynkach regionalnych odpowiadały za 43 proc. zarejestrowanego w 2021 popytu.

Wśród największych transakcji zawartych w 2021 roku we Wrocławiu należy wymienić przednajmu 3M Service Center EMEA w biurowcu MidPoint71 (12,3 tys. mkw.). Stanowi ona jednocześnie największą transakcję dla relokacji na wrocławskim rynku w 2021 roku.

2021 rok stanowił także kontynuację procesów modyfikacji przestrzeni biurowej związanej z wprowadzeniem modelu pracy hybrydowej. Zmiana funkcji biur nie pozostaje bez wpływu na współczynnik pustostanów, który na koniec 2021 wyniósł 16,7 proc., co stanowi najwyższy wynik w historii Wrocławia od roku 2016.

Pandemia wymusiła na firmach bardziej elastyczne podejście do przestrzeni pracy, coraz częściej zostawiając pracownikom wybór, skąd chcą wykonywać swoje obowiązki. To szansa na rozwój rynku powierzchni flex. W 2021 została otwarta nowa lokalizacja City Space w West4Business Hub, na wrocławskim rynku pojawili się również nowi operatorzy, tacy jak Rise.pl. Polska firma uruchomiła cowork w Sagittarius Business House, a kolejne biuro zostanie otwarte w City 2 jeszcze w tym roku.

Choć w 2021 do użytku oddano jedynie ok. 21 tys. mkw. powierzchni biurowej, czyli blisko 37 tys. mkw. mniej niż w 2020 roku, Wrocław w dalszym ciągu pozostaje trzecim największym rynkiem biurowym w Polsce.

Niski poziom podaży nie utrzyma się długo. W trakcie realizacji jest bowiem 85 tys. mkw. powierzchni biurowej. Większość z tych inwestycji powinna zostać ukończona do końca IV kwartału 2022 – zapewnia Dorota Kościelniak.

Miniony rok pokazał, że na radarze najemców są biura w budynkach o wysokim standardzie. Właściciele obiektów kilku- i kilkunastoletnich, które stanowią większość miejskiego rynku, staną przed niełatwym zadaniem dostosowania swojej oferty do rosnących oczekiwań rynku oraz konkurencji, wprowadzającej kolejne udoskonalenia.

Kwestie ESG i zrównoważonego rozwoju stają się jednym z silniejszych nowych trendów na rynku nieruchomości, w szczególności biurowych. Wrocław nie jest tu wyjątkiem. Świadczy o tym m.in. szybki przyrost podaży certyfikowanych, „zielonych budynków” oraz coraz liczniejsze modernizacje już istniejących biurowców – mówi Dorota Kościelniak.