Centrum prestiżu

W minionym roku największe znaczenie dla ścisłego centrum biznesowego (CBD) warszawskiego rynku biurowego miało kupno biurowców Skylight i Lumen przez Globalworth Poland, wspieranego przez CBRE. To największa dotychczas taka transakcja tego inwestora w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, która daje mu pozycję lidera na polskim rynku nieruchomości biurowych. Jej wartość wyniosła 190 mln euro.

"Biurowce zlokalizowane w centrum Warszawy to od lat jeden z preferowanych produktów inwestycyjnych. Na ich pozytywne postrzeganie przez inwestorów wpływają przede wszystkim mocne fundamenty rynku najmu, dzięki czemu inwestorzy mogą liczyć na zadowalający zwrot z inwestycji. W 2019 roku w centrum miasta zostanie oddanych siedem obiektów biurowych, o łącznej powierzchni 160 tys. mkw. Większość z nich będzie przedmiotami kolejnych transakcji inwestycyjnych. " - Przemysław Felicki, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, CBRE

Biurowce Lumen i Skylight mają do dyspozycji najemców ponad 45 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Powstały zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, dzięki czemu komfort pracy w biurowcach jest wysoki. Kolejnym atutem jest ich lokalizacja, w samym centrum Warszawy, tuż przy najważniejszych punktach komunikacyjnych oraz wielu lokalach gastronomicznych i ważnych obiektach handlowych.

CEDET i Spektrum

Zakupiony za ponad 129 mld euro CEDET to kilka atutów inwestycyjnych w jednym – lokalizacja w ścisłym centrum miasta, na popularnej ulicy handlowej oraz łączenie funkcji biurowych z usługowymi. Jak zwracają uwagę eksperci CBRE, firmy doradzającej kupującemu w transakcji, takie obiekty to obecnie najlepsze inwestycje na świecie. Jeszcze do niedawana w Polsce ten trend był niezauważalny. Nowym właścicielem dawnego „Smyka” został koreański fundusz zarządzany przez GLL Real Estate Partners.

"CEDET to jedna z pierwszych dużych transakcji obiektem biurowym z rozbudowaną funkcją handlową. Obserwując zainteresowanie inwestorów prognozujemy, że w przyszłości będzie ich zdecydowanie więcej. " - Przemysław Felicki, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, CBRE

Trzecie miejsce na podium największych transakcji w warszawskim centralnym obszarze biznesowym zajmuje zakup biurowca Spektrum Tower przez fundusz Globalworth. Wartość transakcji wyniosła 101 mln euro. Budynek przeszedł gruntowną modernizację i dzięki swojej centralnej lokalizacji z powodzeniem przeszedł całkowitą rekomercjalizację, znajdując uznanie najemców, którzy chcieli być w ścisłym CBD, ale nie chcieli płacić najwyższego czynszu.

Centrum na mocnych fundamentach stoi

Biur w stolicy cały czas brakuje, szczególnie w centrum. Jak wynika z raportu CBRE „Q4 2018 Market View. Warszawski rynek biurowy”, w ścisłym centrum Warszawy niewynajęte jest zaledwie 5,4% powierzchni, podczas gdy cztery lata temu była to aż jedna piąta. Przy czym dla najlepszych przestrzeni w segmencie budynków klasy A odsetek ten jest obecnie nawet niższy. Centrum Warszawy zajmuje obecnie pierwsze miejsce wśród centralnych dzielnic innych ważnych miast Unii Europejskiej pod względem liczby wynajętych mkw. powierzchni biurowej (w zestawieniu z całą dostępną).

 

Źródło: CBRE