WELL to jeden z najbardziej wymagających systemów, który stawia użytkowników budynków oraz ich komfort w centrum zainteresowania. Uzyskanie certyfikatu potwierdza, że przebywanie w takim biurowcu jest optymalne dla zdrowia i samopoczucia pracowników. WELL ocenia przestrzeń do pracy w siedmiu kategoriach: powietrze, woda, odżywianie, światło, kondycja fizyczna, komfort i umysł. Łącznie branych jest pod uwagę ponad 100 cech każdego budynku i miejsca do pracy. Certyfikat przyznawany jest przez International WELL Building Institute (IWBI).

Spark z WELL Commercial Interior

W marcu budynek Spark C spółki biurowej Skanska otrzymał certyfikat WELL dla przestrzeni biurowej na piątym piętrze, gdzie znajduje się siedziba firmy. Jest to drugie takie wyróżnienie w Polsce. Skanska ubiega się także o WELL dla całego budynku Spark C.

– Certyfikat WELL to dla nas kolejny krok w ramach strategii zrównoważonego rozwoju. Postanowiliśmy, że wszystkie nasze nowe projekty biurowe będziemy realizować zgodnie z WELL. W ten sposób chcemy rozpowszechnić ten przełomowy standard w całym regionie CEE. Poza Spark aktualnie realizujemy też Generation Park, Wave oraz Centrum Południe, które będą ubiegać się o WELL – podkreśla Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający spółki biurowej Skanska.

– Gratulujemy naszym przyjaciołom ze Skanska uzyskania certyfikatu WELL na poziomie Gold dla swojej nowej siedziby w Warszawie – powiedział Rick Fedrizzi, IWBI Chairman and CEO. – Skanska od dawna jest światowym liderem, jeśli chodzi o promowanie odpowiedzialnego rozwoju. Warszawskie biuro to kolejny dowód, jak ważne jest dla nich zdrowie i samopoczucie pracowników, a także zachęta dla całego regionu, by stawiać dobro ludzi na pierwszym miejscu – dodaje.

– W naszych biurowcach od dawna z powodzeniem wdrażamy rozwiązania, które zwiększają komfort pracy i zapewniają użytkownikom warunki pozytywnie wpływające na ich zdrowie i samopoczucie. Nasze biuro w Spark pokazuje, jak wygodna, zdrowa i dopasowana do potrzeb różnych pracowników może być przestrzeń z WELL. Cieszy nas, że badania przeprowadzone przez IWBI wskazały bardzo dobre wyniki jakości powietrza oraz wody – mówi Adam Targowski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska. 

Spark wyposażony jest w inteligentne oświetlenie bazujące na koncepcji Human Centric Lighting, które współgra z cyklem dobowym człowieka, dopasowując się do pory dnia. System został opracowany przez Signify, światowego lidera branży oświetleniowej. W biurowcu zainstalowane są także nowoczesne systemy wentylacyjne i filtracyjne, zapewniające 30% więcej świeżego, czystego powietrza. Dzięki zastosowaniu materiałów charakteryzujących się niskimi współczynnikami emisji, powietrze, którym oddychają pracownicy, jest bardzo dobrej jakości. Jednocześnie w biurze znajduje się aż 850 roślin, które dostarczają więcej tlenu, tworzą przyjazną atmosferę i zaspokajają potrzebę kontaktu człowieka z naturą.

W Sparku bardzo ważny jest także dostęp do wody pitnej, dlatego budynek wyposażony jest w liczne poidełka - nawet 1% odwodnienia organizmu może skutkować spadkiem produktywności. W biurowcu znajduje się także wiele tabliczek informacyjnych, które zachęcają do zdrowego trybu życia, w tym do regularnego picia wody. Każdego ranka pracownicy spółki biurowej Skanska mogą zjeść zdrowe śniadanie i sprawdzić na tablicy informacyjnej jego dokładny skład i ilość wartości odżywczych.

Duże znaczenie dla lepszego samopoczucia pracowników ma sztuka, dlatego w biurowcu Spark znajdują się murale zaprojektowane przez Olkę Osadzińską i designerskie detale przygotowane przez grupę Kolektyf.

Pracownicy Spark mogą także korzystać z Connected by Skanska, czyli innowacyjnego systemu do zarządzania budynkiem, który umożliwia m.in. zmianę temperatury i światła w pomieszczeniach przy pomocy smartfona oraz swobodne przemieszczanie się po budynku bez tradycyjnych kart wstępu.

 

 

Źródło: Skanska.pl