nowym, skrojonym na miarę środowisku pracy, zaprojektowanym dla Arup z najwyższą dbałością o najdrobniejsze szczegóły przez studio badawczo-projektowe Workplace, biuro jest dedykowane pracownikom i odpowiada na ich zróżnicowane potrzeby, m.in. poprzez wprowadzenie różnego rodzaju stref: miejsc do cichej, indywidualnej pracy, kreatywnych przestrzeni do pracy zespołowej i dzielenia się wiedzą, a także breakout areas. W każdej ze stref pracownik może dostosować parametry takie jak temperatura, oświetlenie czy wysokość biurka. W strefie pracy wszystkie stanowiska wyposażone są w czujniki światła dziennego działające aktywnie przy sztucznym oświetleniu. Pomieszczenia są również wyposażone w czujniki obecności, dzięki czemu światła wyłączają się, gdy pracownik jest nieobecny przez dłuższy czas. Dzięki sztucznemu oświetleniu umieszczonemu nad stanowiskami pracy, poszczególni użytkownicy mogą dostosować oświetlenie do własnej przestrzeni.

Rozwiązania przyjazne dla środowiska były kluczowym celem podczas projektowania nowej przestrzeni biurowej Arup, a później podczas prac remontowych. W procesie tym wykorzystano głównie materiały pochodzące z recyklingu lub z naturalnych źródeł. Ponad 90 procent mebli w biurze pochodzi z drugiej ręki, a niektóre elementy zostały przeniesione od poprzedniego najemcy. Wykładzina dywanowa została wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu, bez szkodliwego podkładu bitumicznego. Ważnym elementem przestrzeni biurowej jest zieleń. Pracownicy Arup wzięli udział w warsztatach dotyczących uprawy roślin, które można teraz znaleźć w nowym biurze - w sumie około 600 roślin. W strefie chilloutu i głównym obszarze socjalnym pracowników znajduje się kilka instalacji do uprawy roślin jadalnych - mikro-farma liści i system hydroponiczny umożliwiający pracownikom Arup uprawę własnych ziół.

Oprócz Arup i Savills IM, w tworzenie tego projektu zaangażowanych było kilkunastu partnerów biznesowych, a także neurobiolodzy i eksperci od roślin, którzy dokładają wszelkich starań, aby wdrożyć standardy tego nowego podejścia do projektowania przestrzeni biurowych. Generalnym wykonawcą projektu była firma Forbis Group.

Julia Racewicz, Head of Asset Management, Office & Logistics w Savills Investment Management w Polsce, powiedziała: "Nowe biuro Arup w Gdański Business Center jest przykładem tego, jak przestrzeń do pracy może być przyjazna zarówno dla użytkownika, jak i dla planety. Jesteśmy niezwykle dumni z ukończonego projektu, jak również z faktu, że Arup zdecydował się pozostać w naszym kompleksie biurowym na kolejne lata. Savills IM był mocno zaangażowany w proces tworzenia nowego biura Arup od samego początku. Reprezentując właściciela Gdański Business Center, zorganizowaliśmy przetarg na wybór firmy, która wykona wielobranżowe plany i specyfikacje oraz wyłoni generalnego wykonawcę. Byliśmy również koordynatorami prac. Cały proces jest doskonałym przykładem naszego podejścia do zarządzania nieruchomościami z portfela Savills IM poprzez ścisłą współpracę z najemcami i wsłuchiwanie się w ich potrzeby".

Małgorzata Madalińska, Senior Project Manager odpowiedzialna za realizację projektu w Arup, dodała: "Nasze nowe biuro spełnia różnorodne potrzeby pracowników i wspiera ich dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. To przestrzeń, w której mają oni swobodę wyboru miejsca pracy, zarówno indywidualnej, jak i grupowej. W przestrzeni biurowej znajdują się również strefy chilloutu i obszary wspierające zdrowe nawyki: bary treningowe, tenis stołowy, kilka dystrybutorów wody i farma zdrowej żywności. Nowa siedziba Arup Gdański Business Center w duchu zero waste jest wizytówką firmy reprezentującą naszą filozofię i wartości".

Gdański Business Center to nowoczesny kompleks składający się z czterech budynków biurowych klasy A (łącznie 101 000 mkw. powierzchni najmu) w centrum Warszawy. Inwestycja została ukończona w 2014 r. (faza 1) i 2016 r. (faza 2). Oprócz powierzchni biurowej w kompleksie znajdują się restauracje, kawiarnia, salon kosmetyczny, przedszkole, centrum medyczne, klub fitness Zdrofit oraz ogólnodostępny dziedziniec z zielenią i elementami małej architektury. Gdański Business Center oferuje 1 379 podziemnych i 76 naziemnych miejsc parkingowych oraz infrastrukturę rowerową z 416 stojakami na rowery, szatniami i prysznicami. Wśród najemców kompleksu znajdują się Provident, KPMG, Allianz, Philip Morris, Euronet, KMD, Nielsen, Dell EMC

Nieruchomość, która otrzymała certyfikat BREEAM Excellent, została zakupiona przez Savills IM w imieniu globalnego funduszu emerytalnego.

źródło: europaproperty.com