Pełen zakres obowiązków po Adamie Pustelniku, przejął Michał Śmiechowicz, którego zawodowa przeszłość to świat bankowości. Śmiechowicz z bankowością związany był od roku 2007 i przez ponad dekadę rozwijał swoje menedżerskie kompetencje. Zaczął od BRE Banku, kolejnym projektem był Bank Pocztowy, następnie Alior, a finalnie Eurobank, gdzie oprócz zarządzania zespołem, Śmiechowicz był odpowiedzialny głównie za budowę relacji na lokalnym rynku partnerów - pośredników, deweloperów i biur nieruchomości.

 

Jak sam wspomina swoją karierę w bankowości – Wyróżniałem się wynikami i osiągnięciami, czego dowodem było stale powiększające się terytorium działania, aż w końcu pewnego dnia postanowiłem obrać kierunek na rynku rzadko spotykany. Z korporacji postanowiłem przenieść się do administracji samorządowej.

 

Od stycznia 2019 r. początkowo jako Zastępca, a od 1 kwietnia jako Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej został powołany do pracy w strukturze Urzędu Miasta Łodzi, i jak się okazuje, jego dotychczasowe doświadczenie okazało się szalenie przydatne, gdyż tak naprawdę wciąż „działa w biznesie” – buduje markę i zarządza zespołem sprzedażowym – tylko produktem stało się szeroko pojęte miasto.

Michał Śmiechowicz obrał sobie za cel dbałość o postrzeganie i wizerunek Łodzi na arenie krajowej i międzynarodowej, nawiązywanie nowych i utrzymywanie dotychczasowych relacji z inwestorami oraz kształtowanie jak najlepszej atmosfery do życia w mieście. Nie są to wartości kwantyfikowane, aczkolwiek nowy Dyrektor podkreśla na każdym kroku, że chce sprowadzić do Łodzi jak najwięcej nowych miejsc pracy, pomóc w rozwoju łódzkich przedsiębiorców oraz sprawić, by realizowało się jak najwięcej dobrych pomysłów – najlepiej wywodzących się ze środowisk akademickich. Śmiechowicz stawia również na łódzkie społeczeństwo i chce, aby Łódź postrzegana była jako doskonałe miejsce do studiowania, pracy i życia, nie tylko w oczach Polaków, ale i cudzoziemców.

To nie jedyna zmiana personalna, jaka miała miejsce w zespole obsługującym inwestorów w Urzędzie Miasta Łodzi. Zastępcą dyrektora Biura dedykowanym nowym inicjatywom gospodarczym, odpowiedzialnym za wyznaczanie nowych ścieżek rozwoju miasta w zakresie pozyskiwania inwestorów, został Mateusz Sipa. Dotychczasowy współpracownik Adama Pustelnika, od 2015 r. jest obecny w strukturach Urzędu Miasta. Sipa jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jako radca prawny zdobywał  doświadczenie w kilku łódzkich kancelariach.

Zarówno dla nowego Dyrektora, jego Zastępcy, jak i dla reszty zespołu Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ, minione miesiące były pełne pracy, ale także i finalizowania ciekawych projektów inwestycyjnych. W kwietniu swoje nowe biuro w Ogrodowa Office otworzył Orange. Spółka w swojej nowej siedzibie utworzy 500 miejsc pracy. Drugą poważną inwestycją było oficjalne otwarcie biura spółki Digital Workforce, która coraz dynamiczniej rozwija się w obszarze RPA (Robotics Process Automation). Digital Workforce już w chwili obecnej wspiera swoim doświadczeniem m.in. Nordea Bank, ale poprzez rozwój nowego centrum operacyjnego, planuje znaczący wzrost swoich aktywności w Łodzi, a to łączy się z tworzeniem kolejnych, atrakcyjnych miejsc pracy.

Na tym nie koniec informacji o nowych inwestycjach w stolicy województwa łódzkiego. Kolejnym podmiotem, który docenił atrakcyjność, ale także i geolokalizację Łodzi, jest Pieter Smit Theater Rock Polska. To największa europejska firma z branży koncertowej i rozrywkowej, która zajmuje się transportem związanym z obsługą wydarzeń kulturalnych, gdzie większość klientów to europejskie teatry, opery oraz orkiestry. Z jej usług korzystają już m.in. Opera Krakowska, Alan Walker, Deep Purple, Filharmonia Narodowa, Live Nation oraz Zurcher Theater Spektakel.

Łódzki rynek nieruchomości biurowych stale się rozwija. Od kilku lat miasto jest placem budowy dla wielu dużych i tworzonych głównie z myślą o inwestorach IT i sektora BSS. Spółką, która zainteresowała się nowym projektem biurowym Imagine jest Asseco – europejski lider branży IT, który podjął decyzję o przeniesieniu się do tego nowoczesnego biurowca, realizowanego przez Avestus Real Estate.

Nowe projekty biurowe wpisują się w szerszą inicjatywę, jaką jest Duopolis, czyli wspólne prezentowanie Warszawy i Łodzi, jako jednego dużego i zarazem kompleksowego ośrodka biznesowego w Polsce i w Europie. Oba miasta stanowią jeden z największych obszarów metropolitarnych nie tylko w Europie Wschodniej, ale na całym europejskim kontynencie. Wszystkie wyżej wymienione projekty udowadniają, że Łódź jest dobrym kierunkiem do rozwoju biznesu. Na uwagę zasługuje jeszcze jedna informacja z ostatnich tygodni. Fujitsu Technology Solutions, spółka IT, która od lat jest związana z Łodzią, została uznana za jednego z najbardziej pożądanych pracodawców w Polsce (trzecie miejsce w rankingu Randstad Employer Brand Research).

Pierwsze cztery miesiące w świecie łódzkiego biznesu, to czas bardzo aktywnych działań, zarówno po stronie samych firm, jak również i Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ. Wygląda na to, że nowy „sternik” – Michał Śmiechowicz, będzie miał wiele okazji do kontynuowania misji zapoczątkowanej przez Adama Pustelnika.

 

 

Źródło: UM Łódzi